TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tıbbi cihaz sektöründeki ihracatçılara destek!

AB'de tıbbi cihazların güvenliğini amaçlayan yasal çerçeve niteliğindeki AB Tıbbi Cihaz Yönetmeliği, bu pazarda yer almak isteyen tıbbi cihaz üreticilerine yüksek maliyet oluşturuyor. Bu maliyetlerin giderilmesi amacıyla Türk Eximbank aracılığıyla yönetmelikten etkilenen firmalara kredi kolaylığı sağlanması öngörülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Tıbbi cihaz sektöründeki ihracatçılara destek!

SEKTÖRE CAN SUYU OLACAK"

Ağar, tıbbi cihaz ihracatçısı firmaların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu alanda yapılabilecekleri tüm paydaşlarla birlikte değerlendirdik. Sektörden gelen talepler doğrultusunda Türk Eximbank ve İGE AŞ'nin olumlu geri dönüşleri neticesinde prefinansman modelimizin kapsamını genişletme kararı aldık. İmzaladığımız ek protokolün de yürürlüğe girmesiyle birlikte pazara giriş desteğinden faydalanmak isteyen ihracatçı firmalarımız Türk Eximbank'a kredi başvurusunda bulunabilecek, Bakanlığımızdaki destek başvurusu onaylanan ihracatçılarımız desteklerini hızlı şekilde alabilece. İhracatçılarımız doğrudan Türk Eximbank nezdinde kullandırılan kredilerin geri ödemesini de kullanacak. Bu sayede sektörümüze can suyu olacak yeni bir prefinansman olanağı sağlamış olacağız."

"Kimya sektörünün ihracattaki öncüsü ve sözcüsü olmaya devam edeceğiz"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister de imzalanan protokolle, medikal ve tıbbi cihaz sektörüne ek maliyet getirecek yönetmeliğe uyum süreciyle ilgili önemli bir adım atılmasına öncülük ettiklerini belirtti.

AB'de tıbbi cihazların güvenliğini ve hastaların korunmasını sağlamayı amaçlayan yasal çerçeve niteliğindeki yönetmeliğin, tıbbi cihaz ihracatçıları için yüksek maliyet oluşturduğuna işaret eden Pelister, şunları kaydetti:

"Biz de İKMİB olarak, başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere Türk Eximbank ve İGE AŞ ile görüşerek, ihracatçılarımıza bu süreçte prefinansman desteği verilmesi konusunda taleplerimizi sunduk ve bu engeli birlikte aşmak için sektör adına önerilerimizi paylaştık. Türk Eximbank’ın sunacağı destekle firmalar nefes alacak ve sürecin oluşturduğu ek maliyetler rahatlıkla yönetebilecek. İKMİB olarak önümüzdeki dönemde de ihracatçılarımızın küresel ticaretten daha fazla pay alması ve yeni rekorlara imza atması için kimya sektörünün ihracattaki öncüsü ve sözcüsü olmaya devam edeceğiz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.