TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye'den 146 ülkeye ihracat!

Geçtiğimiz yıl, Türkiye 146 ülkeye toplamda 8 bin 652 ton kahve ihraç etti ve bu işlem sonucunda 57 milyon 491 bin 128 dolarlık bir gelir elde etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 12:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Türkiye'den 146 ülkeye ihracat!

Suriye, Türkiye'den ithal edilen kahvelerde en büyük talep gösteren ülke konumunda bulunuyor. Geçen yıl 10 milyon 470 bin 784 dolarlık kahve ithalatı gerçekleştirildi. Bu ülkeyi sırasıyla 8 milyon 532 bin 753 dolarla Belarus ve 6 milyon 576 bin 522 dolarla Rusya takip etti.

ABD, Hollanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Suudi Arabistan ve Birleşik Krallık gibi ülkeler de Türk kahvelerine yoğun talep gösteren diğer pazarlar arasında yer alıyor. Türk kahveleri, toplamda 146 ülkede tüketicilere ulaştı.

Geçen yıl Türkiye'nin kahve ithalatı ise 465 milyon 184 bin 209 doları buldu. Brezilya, Türkiye'nin en büyük kahve ithalatçısı olarak kaydedildi ve bu ülkeden 285 milyon 268 bin 13 dolarlık kahve ithal edildi.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Osman Serim, Türkiye'nin kahve kültüründe son yıllarda önemli adımlar attığını belirtti. Türkiye'nin kahve üretim merkezi olmamasına rağmen, cezve kahvesi yöntemine uygun kahve makineleri, işlenmiş kahve markaları ve servis malzemeleri ihracatı sayesinde Türk kahvesinin uluslararası alanda daha fazla tanındığını ifade etti.

Serim ayrıca, Türkiye'nin bu alanda İtalya gibi örnek bir ülke olabileceğini belirtti ve makine ve teknoloji üretiminde ilerlemesi gerektiğini vurguladı. Devlet ve özel sektörün Türk kahvesini tanıtma konusunda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.