TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vergi sisteminde değişiklik mesajı: Bu yönde çalışma...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Doğrudan vergilerin artırılıp dolaylı vergilerin azalması hem işçi kesiminin hem işveren kesiminin ortak talebi. Bunu ben de destekliyorum. Önümüzdeki dönemde bu yönde birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2023 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2023 14:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Vergi sisteminde değişiklik mesajı: Bu yönde çalışma...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı YılmazCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Orta Vadeli Program'ın (OVP) teknik boyutuna ilişkin çalışmaların Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca yürütüldüğünü dile getiren Yılmaz, "Onların sonuçlarını ağustosun son günlerinde dinleyeceğiz, tartışacağız, teknik taraf öyle. Bu sene bir taraftan da sektördeki paydaşlarla, STK'lerle istişareler yapıyoruz. Yeni bir döneme girdik, 'Türkiye Yüzyılı' diyoruz. Deprem sonrası dönem dolayısıyla da yeni bir dönemdeyiz bu yeni döneme ilişkin değişik kesimlerin beklentilerini, önceliklerini alarak OVP'yi şekillendireceğiz. Bu da bu OVP'yi geçmiş OVP'lerden ayırt edici bir vasıf olacak" ifadelerini kullandı.

Bahsettiği yapısal reformların gündelik değişimden daha çok köklü değişimler olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Rekabet gücünü artırıcı, verimliliği artırıcı, Türkiye'yi dünyada daha avantajlı konuma getirecek değişimler ve dönüşümler. Vergi reformundan tutun eğitimdeki dönüşümlere kadar birçok alanı kapsayacak. Hukuk alanında özellikle ekonomiyi ilgilendiren değişikliklerden yatırım ortamını iyileştirmeye dönük, daha çok verimliliği, rekabet gücünü ve ekonominin potansiyelini geliştirici her türlü köklü değişimi kapsıyor olacak."

OVP'nin eylül ayının başlarında açıklanacağını söyleyen Yılmaz, "Bu biraz da çalışmaların seyrine bağlı. İstişarelerin bir kısmını bitirdik, iş dünyasıyla, işçi kesimi ile, memurlarla, muhasebecilerle görüştük" diye konuştu.

Kabine Toplantısı'nda OVP'ye ilişkin yapılan çalışmalara dair öne çıkan konularla ilgili sunum yaptığını anlatan Yılmaz, "Büyümeyi, istihdamı, onu Merkez Bankası'yla ortak zaten belirleriz. Hükümet ile Merkez Bankası OVP'de enflasyona ilişkin hedefleri birlikte belirlerler. Son bir güncelleme oldu. Dolayısıyla bundan sonra büyük bir güncelleme beklememek gerekir. 2026 perspektifinde yapacağız. Dolayısıyla 2025'e kadar belki küçük güncellemeler, ama asıl 2026 ile OVP netleşmiş olacak ve orada da perspektifimiz tek haneli enflasyon" cümlelerine yer verdi.

VERGİ SİSTEMİNDEKİ DEĞİŞİME YEŞİL IŞIK

Yılmaz, işveren ve işçi kesiminin vergi sisteminin yeniden düzenlenmesi yönündeki talebine ilişkin, "Hem işçi kesiminin hem işveren kesiminin doğrudan vergilerin artması dolaylı vergilerin ise azalması yönünde ortak bir talebi var. Ben de destekliyorum tabii. Önümüzdeki dönemde bu yönde birtakım çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu vergi artışı-azalışı değil. Bu vergi sisteminin modernize edilmesi, güncellenmesi, sadeleştirilmesi, daha dengeli hale getirilmesi diyelim" açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.