TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

GİFED 2030 hedeflerini belirledi

Türkiye’de kurulan ilk iş kadını dernekleri federasyonu olan Girişimci İş Kadınları Federasyonu (GİFED) 1. Stratejik Planlama Çalıştayı, GİFED Danışmanı Prof. Dr. Aylin Göztaş’ın planlaması ve Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (KOİDER) organizasyonuyla Kocaeli’nde yapıldı. GİFED 2030 Hedefleri’nin belirlendiği çalıştaya sekiz ilden katılım sağlayan kurucu dernekler BUİKAD, İZİKAD, İŞKAD, KOİDER, KAİSDER, AFİKAD, AYİŞKAD, GİKAD üyeleri, GİFED yönetim kurulu üyeleri ve delegeler katıldı. Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan KOİDER Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Yılmaz, GİFED Stratejik Planlama Çalıştayı’na ülkenin dört bir yanından gelen iş kadınlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kocaeli’nin sanayi ve bir liman kenti olduğunu vurgulayan Yılmaz, kentin ekonomik ve sosyal yönleri ve iş fırsatları hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2022 08:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2022 08:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
GİFED 2030 hedeflerini belirledi

Serter: “Kadının sesi her yıl yükselecek”

Açılış konuşmalarından sonra kürsüye gelen GİFED Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, ekonomik hayat içinde kadının gücünü ve etkinliğini anlatarak sözlerine başladı. Rota belirlemeden önce büyük resmi görerek kadınların iş yaşamındaki gücünü tam anlamıyla idrak etmek gerektiğini vurgulayan GİFED Başkanı Serter, “Küresel olarak baktığımızda dünyada her 3 işletmeden sadece 1’i kadınlara ait.  Ve kadınlar bu şekilde küresel ekonomiye 3 trilyon dolar katkı sağlıyor. Türkiye’de ise 2002 yılında kadın girişimci oranı yüzde 4 iken 2019 yılında bu oran ancak  yüzde 11 seviyesine yükseldi. 2022 yılında ise yani şu an yüzde 13’lerde” dedi.

GİFED olarak 2030 hedeflerinin özellikle Anadolu’da kadınların iş gücüne katılımını ve girişimciliğini teşvik etmek, Anadolu’nun güçlü kadınlarını ortaya çıkarmak, görünür kılmak, yeni rol modeller yaratmak olduğunu ifade eden Serter, “Böylece hem girişimci kadın sayısını arttıracağız hem de genç girişimcilere ışık olacağız. Ülke ekonomimize kadın ekosisteminin enerjisini ve ekonomik katkısını yansıtmak önceliğimiz olmak üzere çok çalışacağız ve 2030 yılında kadın girişimci oranını ve kadın istihdamını OECD ülkelerinin seviyesine çıkaracağız” diye konuştu.

Serter: “Karanlığa sövmüyoruz, mum yakıyoruz”

Bu hedefe doğru kararlı bir şekilde ilerleyeceklerini vurgulayan Serter, “Hep sorunlardan bahsettik ama istediğimiz hızda  olmasa da ekonomimizde başarıyı yakalayan kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artıyor. Tabi ki bu artışta iş kadını derneklerimizin çalışmalarının rolü çok büyük. Eğitimler, rol model çalışmaları, genç kadınlarla yapılan çalışmalar, medyayı doğru kullanmak ve yaptırım odaklı söylemlerin bu gelişmedeki katkısı çok büyük. Karanlığa sövmek yerine bir mum yakıyorsunuz. GİFED’i kısa zamanda Türkiye’nin en değerli markalarından biri yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Serter’in konuşmasından sonra başlayan çalıştayda SWOT Analizi, Misyon, Vizyon, Değerler oturumlarıyla yapılan beyin fırtınalarının ardından yuvarlak masa komisyon toplantıları gerçekleştirildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.