Hava Durumu

O SİZİ BULMADAN SİZ ONU BULUN

Kanser konusunda toplumu bilgilendirmek, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak, hastalar arası sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla 25 yıldır çalışmalarını sürdüren Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği ONKODAY, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle Onkodaypark’ta bir basın toplantısı düzenledi

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2022 20:05
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2022 20:05
https://www.kadinveekonomi.com
O SİZİ BULMADAN SİZ ONU BULUN

Onkoday Başkanı Füsun Önen, Onkoday Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Türkkan Evrensel

Ve Prof. Dr. Lütfi Özkan kanser ile mücadelede gelinen son nokta, teşhis ve tedavilerdeki gelişmeler, ile ilgili durum analizi durum analizi yaptı.

Onkoday Başkanı Füsun Önen, Onkoday’ın teşhis alan hastalara ve hasta yakınlarına rehberlik eden, erken tanı konusunda farkındalık çalışmaları yürüten, bilimsel çalışmalara katkıda bulunan faaliyetlerini gönüllüleri ile birlikte yılmadan sürdürdüğünü belirtti.  Önen, pandemi döneminde de hastaların ve sağlık çalışanlarının yanında olduklarını, dijital yayınlarla farkındalık çalışmalarına ara vermediklerini, bilgiyi her zaman her koşulda ulaştırmayı hedef edindiklerini söyledi.

UÜTF Tıbbi Onkoloji Bölüm Bilim Dalı Başkanı ve Onkoday Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr. Türkkan Evrensel pandemi seyrinde kanseri erken tanısı ile ilgili gecikmeler olmakla beraber mücadelenin dünya ölçeğinde sürdüğünü açıkladı.  Evrensel, kanser hastalığının kalp damar hastalıklarından sonra en çok ölüme neden hastalık olduğunu vurguladı ve dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon hastaya kanser tanısı konulduğunu, 10 milyon kişinin de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Prof. Dr Türkkan Evrensel konuşmasını şöyle sürdürdü: Ülkemizde ise her yıl 225 bin kişiye yeni tanı konulmaktadır. Bu durum hastalığın ne kadar önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ortaya koymaktadır. Önleyici tedbirler erken tanı ve tarama programları ile özellikle kalın bağırsak, meme, akciğer ve serviks kanseri oranlarındaki azalma dikkat çekicidir. Tüm dünyada kabul edilen korunma önerileri olarak sigara ve alkol tüketimini bırakmalı, dengeli beslenmeli, aşırı kiloları vermeli ,düzenli egzersiz yapmalı, öğle saatlerinde güneşlenmekten kaçınmalı , yaş ve genetik durumunuza  göre tarama tetkiklerini doktor tavsiyesine göre düzenli olarak yaptırmalıyız. “

Onkoday Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Lütfi Özkan ise kurucuları arasında yer aldığı Onkoday’ın 25 yıldır gösterdiği çalışmalarla hastalıkla mücadele konusunda çok önemli görevler üstlendiğini, hasta konuk evi ve diğer projeleri ile Türkiye’ye örnek olduğunu, son dönemde gerçekleşen dijital çalışmalar ile de hedef kitlesini genişlettiğini vurguladı. Doğru bilgiyi aktarma konusundaki çalışmaları için Bursa medya temsilcilerine de teşekkür eden Özkan, Batı Avrupa’da ve Türkiye’de kanser hastalığının istatistiksel olarak benzer seyir izlediğinin altını çizdi. Amerika’da yapılan kampanyalarla fast food tarzı beslenmeden uzaklaştıkça kalın bağırsak kanserlerinde % azalma ve sigara kullanımı düştükçe akciğer kanserlerinde azalma tespit edildiğini söyleyen Özkan, Türkiye’de de son 5-6 yılda taramalar sonucu erken tanı oranın -20 oranında arttığını bildirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.