TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asgari ücrete yüksek artış yapılacak mı İşte masadaki seçenek!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Abdulkadir Develi açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Milyonlarca kişi bekliyor, enflasyon rakamlarının netleşmesi ile beraber projeksiyonlar 3 aşağı 5 yukarı netleşmeye başladı. Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme + enflasyon farkına bağlılar. Bilindiği üzere bir refah payı uygulaması vardı. Asgari ücrette yüzde 100’ün üzerinde artış oldu. Memur emeklilerine yüzde 25’lik artış söz konusu oldu. Enflasyon oranlarında sona doğru yaklaşmaya başladık. Memur ve memur emeklileri belki yıl sonunda yüzde 50’ye yakın artış elde edecekler.

Haber Giriş Tarihi: 28.11.2023 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.11.2023 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Asgari ücrete yüksek artış yapılacak mı  İşte masadaki seçenek!

ASGARİ ÜCRETE YÜKSEK ARTIŞ YAPILACAK MI?

Özellikle asgari ücret ve emeklilerin durumu ne olacak? Asgari ücrete gelecek olursak sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın bahsetmiş olduğu husus var. İşletme rekabetinin sürdürülebilir düzeyde olması önemli, reel gelirin korunması bu noktada önemli. Bu yıl asgari ücrete bir kerelik artış yapılması amaçlanıyor. Artışın ne yönde olacağı noktasında piyasa beklenti içerisinde.

Ekonomi yapıcıların açıklamalarından elde ettiğimiz ipuçlar şunu gösteriyor. Reel gelirlerin korunması, rekabetçiliğin korunması. Aşırı bir artış durumu söz konusu olduğu zaman bu hızlı bir şekilde fiyatlamaya yansıyor enflasyonu artırıyor. Çok fazla yüksek artıştan ziyade reel gelirin korunması, piyasada makul bir şekilde fiyatlanması amaçlanıyor.

EMEKLİ BU DÖNEM SEVİNECEK Mİ?

Temmuz ayına döndüğümüz zaman memurlara ciddi artı söz konusu oldu. En düşük memur maaşı yüzde 85’lere çıkmıştı. Emekliler yüzde 25’te kaldı. Temmuz ağustos ayındaki yüksek enflasyon oranları bu artışın hızlı bir şekilde erimesine yol açtı. Emekliler talep etme noktasında enflasyonu ortaya koydular. 5 bin TL’lik ek destek durumu söz konusu. Bu satın alma gücü tahribatı üzerinde önemli bir görev üstlendi.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE REFAH PAYI OLACAK MI?

Emeklileri daha fazla mutlu edecek bir formül üzerinde çalışılıyor. Temmuz ayındaki yüksek artışla memurlara mukayese edildiğinde düşük kalmıştı. Daha yüksek artış olacağını söyleyebiliriz. Enflasyona karşı satın alma gücünün desteklendiği bir rakam üzerinde uzlaşı olacaktır. Enflasyonun üzerinde refah payı gelecek mi? Bunu bekliyoruz.

BUNDAN SONRA ASGARİ ÜRETTE TEK ZAM MI OLACAK?

Enflasyonda artıştaki azalış devam ediyor. Temel soru şu: Enflasyon oranı 2024 yılı ile ilgili ne olacak? Yukarı yönlü güncelleme söz konusu. Yüzde 40’ları aşacak bir enflasyon ile karşı karşıya kalınmayacağını ifade edebilirim. Talebin kısılmasıyla fiyatlarda artış hızında azalış söz konusu.

Enflasyon hedeflemeleri tutar ise ben bunun bir kerede halledilebileceğini düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı bunu ifade etti. Çok fazla artış verildiği zaman bu fiyatlama davranışlarını bozuyor enflasyonu artırıyor. Burada makul ve mantıklı bir şekilde sürdürülebilir fiyat politikası gerekiyor. Enflasyon hedeflemesine göre artış olacaktır diye düşünüyorum.”

ASGARİ ÜCRET EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KAÇ OLUR?

Asgari ücret artışıyla ilgili tahminlerini açıklayan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "En düşük enflasyon beklentim yüzde 35’ler civarında. Eğer yüzde 35 olursa asgari ücret 15 bin 392, yüzde 50 artış olursa ki bu bizim olabilecek en yüksek artış beklentimizdir. Yüzde 50 artış olması durumunda 17 bin 103 TL yapar. Benim tahminim yüzde 45’ler seviyesinde olacağıdır, bu da 15 bin 962 TL yapar, psikolojik sınır 16 bin TL’dir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.