TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yumaklı: Amacımız tüketici tarafının gıdaya makul fiyatlarla ulaşmasını sağlamak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Amacımız girdi maliyetini düşürmek, verimliliği artırmak, tarımda dijitalleşmek, yönetimi sadeleştirmek, üretim ve üretici odaklı planlamaları temel almak, tüketici tarafının gıdaya makul fiyatlarla ulaşmasını sağlamak" dedi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen 'Türkiye İklim Akıllı ve Rekabetçi Tarımsal Büyüme Projesi'nin açılış programına katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Yumaklı: Amacımız tüketici tarafının gıdaya makul fiyatlarla ulaşmasını sağlamak

'32 MİLYON TON GIDA MADDESİ DÜNYA PİYASASINA ARZ EDİLDİ'

Ülkelerin birinci önceliğinin vatandaşlarının gıda güvenliğini sağlamak olduğunu söyleyen Yumaklı, "Dünyada parametre değişiklikleri oldu. Pandemiyle başladı, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşla devam etti. Bugün de etkisini gittikçe arttıran iklim değişikliğiyle birlikte; gıda konusu, gıda arzı, gıda güvenliği konusu tüm önceliklerin önüne geçmeye başladı" dedi.

Bakan Yumaklı, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan 'gıda krizi' riskinin ortadan kaldırılması amacıyla oluşturulan tahıl koridoruna dikkati çekerek, "Tahıl koridoru anlaşması olmasaydı iki ülke arasındaki anlaşmazlığın dünyadaki gıda arzına ne kadar etki edeceğini düşünmek bile başlı başına önemli bir etki. Bugün itibarıyla 985 gemiyle yaklaşık 32 milyon ton gıda maddesi, dünya piyasasına arz edilmiş oldu. Bu sayede gıda piyasasındaki dalgalanma durdu; ama kırılgan bir sektörüz, dolayısıyla ilgimizi ve çalışmalarımızı buna yönlendirmek durumundayız" ifadelerini kullandı.

'AMACIMIZ GİRDİ MALİYETİNİ DÜŞÜRMEK'

Gelecek 5 yıl içinde etkin politikalar üreterek başarılı tarım ve orman sektörü oluşturmak için var güçleriyle çalışacaklarını ifade eden Yumaklı, "Amacımız girdi maliyetini düşürmek, verimliliği artırmak, tarımda dijitalleşmek, yönetimi sadeleştirmek, üretim ve üretici odaklı planlamaları temel almak, düşünmemiz gereken tüketici tarafının gıdaya makul fiyatlarla ulaşmasını sağlamak. Sadece bu proje değil. Bunlar gibi, bunun gibi onlarca projeyi bizler Bakanlık olarak mutlak suretle hayata geçireceğiz. Çünkü şunun bilincindeyiz; sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanabilmesi adına toprak ve su kaynaklarımızın optimum kullanılmasını sağlamak hayati önem taşımaktadır. Onun için bilgi teknolojilerini kullanarak mümkün olduğu kadar yerli çözümler üreterek bu amacımıza, bu hedefimize ulaşmayı planlıyoruz" dedi.

TARIM VERİLERİ TEK ÇATIDA TOPLANACAK

Projenin hayata geçmesiyle; Tarım ve Orman Bakanlığı dijital modeli kurularak, tarım sektörü verileri tek çatı altında toplanacak, böylece Bakanlığın tarımsal politikaları daha etkin planlanacak. Toprak veri tabanı geliştirilecek, ulusal toprak arşivi binası inşa edilerek toprak hazinesinin sağlığı izlenecek ve tarım arazilerin korunmasına katkı sağlanacak. Yaklaşık 14 milyon hektarlık bir alanı kapsayan toprak ve arazi bilgileri toplanarak daha sağlıklı ve etkili tarımsal üretim planlaması yapılacak. İklim Akıllı Tarım (İAT) teknolojilerin kullanılması teşvik edilerek kaynak verimliliği iyileştirilecek ve karbon emisyonu azaltılarak tarımsal sürdürülebilirliğe katkı sağlanacak. 42 bin 500 çiftçiye İAT teknolojileri uygulamak üzere eğitim verilecek ve böylece doğal kaynaklar üzerinde baskı azalacak. 13 bin 700'ü kadın, toplam 55 bin yararlanıcıya verilecek 33 milyon dolar hibe ile İAT teknolojileri ve uygulamaları konusunda çiftçiler desteklenecek. İAT teknolojilerini içeren makine parkları kurulacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.