TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beypazarı Soda için 'sakın içmeyin' uyarısı!

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den ithal edilen Beypazarı markalı maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu bildirdi. Borun aşırı tüketiminin fetal gelişimi ve doğurganlığı etkileyebileceğini belirten kurum, bu ürünün tüketilmemesi gerektiğini vurguladı ve İsviçre'de satışını yasakladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 17:11
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Beypazarı Soda için 'sakın içmeyin' uyarısı!

'UZUN VADEDE İNSAN SAĞLIĞINDA RİSK OLUŞTURABİLİR'

Maden suyu, yeraltından çıkarılan ve yemeklerden sonra sıkça tercih edilen bir içecek olarak biliniyor. Beypazarı markası Türkiye'de popüler bir seçenek olarak öne çıkıyor. Ancak, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu'nun açıklamasına göre, Beypazarı maden suyunda yüksek seviyede bor tespit edildi ve bu durum uzun vadede insan sağlığı için risk oluşturuyor.

Bor, doğada bol miktarda bulunan bir element ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanılıyor. Bor minerali başta kalsiyum ve D vitamini olmak üzere vücut minerallerinin düzenlenmesinde görev alıyor ancak yüksek miktarda bor tüketimi, insan sağlığı için zararlı.

'DERHAL SATIŞTAN ÇEKİLDİ'

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, "Kamuoyuna uyarı: Beypazarı marka maden suyunda aşırı bor içeriği" başlığıyla yayınladığı uyarıda şu ifadelere yer verdi:

"Bern, 15 Nisan 2024 - Yapılan resmi inceleme kapsamında Beypazarı markalı maden suyunda aşırı bor içeriği tespit edildi. Sağlık riski göz ardı edilemez. Federal Gıda Güvenliği ve Veteriner İşleri Dairesi (BLV), etkilenen markanın maden suyunun tüketilmemesini tavsiye ediyor. BAK-SAN GmbH şirketi, etkilenen ürünü derhal satıştan çekti ve geri çağırma işlemine başladı."

MARKADAN HENÜZ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Beypazarı Karakoca şirketininden konuya ilişkin açıklama saat 11.30 itibarıyla gelmedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.