TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İlaç sıkıntısında kur sarmalı etkisi! 5 ilaçtan 1'i bulunmuyor

Dünya'nın haberine göre Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, her beş ilaçtan birinin bulunamadığını, eczacının da depolardan bulabildiği ilacı alabildiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.06.2023 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
İlaç sıkıntısında kur sarmalı etkisi! 5 ilaçtan 1'i bulunmuyor

'YERLİ VE MİLLİ İLAÇ SEKTÖRÜ DESTEKLENMELİ'

'İlaçta uygulanan baskılayıcı sistemler sebebiyle eczacılık mesleğini yapamaz hale geldiklerini' ifade eden Yalbuzdağ, "Ecza depolarında bulunamayan ilaçların seviyesi yüzde 15-20 seviyelerindedir. Ne yazık ki yabancı menşeli firmaların ilaçlarında bu oran yüzde 50 seviyelerine ulaşmaktadır. İlaç yoklarının önüne geçmek için yerli ve milli ilaç sektörü desteklenmelidir” çağrısında bulundu.

Yalbuzdağ sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlaçta kur şu anda 10 lira 76 kuruş olarak 2022 Aralık'tan bu yana devam etmektedir. İlacın önündeki engeller kaldırılmalı, sektör bileşenleri yeni bir ilaç fiyatlandırılması üzerine çalışmalıdır, fiyatlar enflasyon oranına göre güncellenebilir hale gelmelidir. Personel maaşları, elektrik, su, internet, kira giderleri astronomik olarak artarken, kısıtlamalar nedeniyle eczaneler ödeme dengesinde sıkıntı yaşamaktadır. Sektörün tüm bileşenlerinin haklarının gözetildiği, eczacının haklarının göz ardı edilmediği bir sistem kurgulanmalıdır, dövizdeki artış endişelerimizi artıyor."

Döviz kurlarındaki yükselişle ecza depolarında bulunamayan yabancı menşeli firmalara ait ilaçların oranının yüzde 50'ye ulaştığını söyleyen Adana Eczacı Odası Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, her beş ilaçtan birinin bulunamadığını, yerli ve milli ilaç sektörü desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.