TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Memur ve emekli maaşları için gözler kritik tarihte! İşte yeni zam tahmini

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan enflasyon farkı için kritik tarih 5 Temmuz. Memurlar yılın ikinci altı ayı için toplu sözleşme farkı artı enflasyon farkını alıyorlar. Peki memur ve emeklilere refah payı ile birlikte ne kadar artış yapılacak? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2023 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 27.06.2023 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Memur ve emekli maaşları için gözler kritik tarihte! İşte yeni zam tahmini

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları sürüyor. Gözler en düşük memur maaşını net 22 bin liraya çıkaracak düzenlemede. 

Çalışmanın kısa sürede tamamlanması öngörülüyor. Yapılacak düzenleme diğer memur maaşlarına da etki edecek. Bu konuda üzerinde durulan bazı formüller var. Söz konusu düzenlemenin Meclis tatile girmeden tamamlanması öngörülüyor. 

Memur maaşlarına yapılacak artışa ilişkin TRT Haber'de değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, şunları kaydetti:

"KIDEMİN, MAAŞLARDAKİ FARKLILIĞIN DİKKATE ALINMASI BEKLENİYOR" 

"Kamu görevlilerinin en fazla merak ettiği husus diğer kamu çalışanlarına bu artışın hangi şekillerde yansıtılacağı. Temel beklenti kademeli bir biçimde ücretler arasındaki farkı da dikkate alarak kişinin unvanını, kıdemini dikkate alarak maaşlar arasındaki farklılığı dikkate alan bir artış yapılması bekleniyor. 

"MAAŞLAR ORANSAL ARTIRILIP ÜZERİNE SEYYANEN ZAM VERİLEBİLİR" 

Bu formüllerden biri de öncelikle maaşlara oransal bir zam yapılıp üzerine seyyanen zam verilmesi. Bunun dışında da masada yine çeşitli formüllerin olduğunu bu formüllere göre belli projeksiyonların yapılarak kamu çalışanlarının temmuz ayındaki maaş artışlarının gerçekleşeceğini söyleyebilirim. 

"5 TEMMUZ'DA ENFLASYON AÇIKLANACAK" 

Memur maaşları her ayın 15'inde alınıyor. Bordroların açıklanma sürelerini de dikkate aldığınızda 5 Temmuz, 6 Temmuz civarında bu meselenin tamamlanması gerekiyor. 5 Temmuz'da enflasyon açıklanacak. Toplu sözleşmeye göre alınacak zam da o gün belli olacak."

ZAM BEKLENTİSİ NE?

Konuyla ilgili beklentilerini CNN Türk canlı yayınında açıklayacan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ata Özkaya şu ifadeleri kullandı:

"Kamunun değerleme oranı bize ışık tutabilir. Oraya kadar artışların geleceğini düşünmüyorum. Geçtiğimiz enflasyona göre yapılacağı için yüzde 17 ile yüzde 30 arasında bir seviyenin değerlenebileceğini ben öngörüyorum. Ama daha yukarıya yani yüzde 40’lara çıkacağını şimdilik değerlendirmiyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanı bunu bazen ek olarak kendisi devreye girip bir miktar daha artış yaptığını biliyoruz, o olabilir ana artış itibarıyla yüzde 17 ile yüzde 30 arasında bir artış olacağını değerlendirebiliriz. En düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılması gibi yüksek bir zammın ben diğer kademelerde uygulanmayacağını değerlendiriyorum. Bunun nedenini kamu bütçesindeki açığımızın yüksekliği olduğunu söyleyebiliriz. "

MEMUR VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM OLACAK?  

Konuyla ilgili Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  

“Asgari ücret bir ön deneme oldu. Asgari ücrette beklentilerin üzerinde dengeleyici bir durum var. Memur ve emekli maaşlarına tatmin edici, beklentilerin altında gelmeyecek zam ihtimali güçlü.  

Memurlar enflasyon farkı artı toplu sözleşmede yüzde 6 oranında zam alacaklar. Şimdilik hak kazanılan oran yüzde 13.1.  

3 Temmuz’da açılanacak haziran ayı enflasyonu yüzde 15’ler düzeyinde bir hak kazanılmış olacak. Yüzde 15 üzerine sosyal refah payı eklenecek. 

İŞTE KONUŞULAN ZAM ORANI  

Benim bu yönde beklentim yüzde 25 ile yüzde 30 arasında. Benim kendi beklentim memurlara yüzde 25’ler civarında zam geleceği.  

Emeklilere sadece enflasyon kadar zam geliyor. Onların şu anki hakkı yüzde 15, yaklaşık yüzde 2-2.5 fark daha geldiğinde yüzde 17’ler hakkı olacak. Üzerine sosyal refah payı. Beklentim yüzde 25-30 arasında olacağı yönünde.  

En düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını görüyoruz. Orada yüzde 85’lik zam yapılacak. En düşük memur maaşına yüzde 85 zam yapıp diğerlerine yüzde 25-30 yaptığınızda sıkıntı ortaya çıkıyor. Orada ek gösterge yöntemi ile seyyanen yapılacak iyileştirmelerle farkın giderileceği yönünde. Memurlara yüzde 25-30 oranında geleceği kanaatindeyim.” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.