TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yatırım bankacılarıyla görüştü

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma bölümlerinin yöneticileriyle geçtiğimiz hafta iletişime geçti. Edinilen bilgiye göre Başkan Erkan yöneticilere genel olarak görüşlerini sorarken Bakan Şimşek ile görüşmek üzere de yatırımcı grubu Türkiye’ye gelecek.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 11:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 11:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yatırım bankacılarıyla görüştü

Genel görüşleri soruldu

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Başkan Erkan, uluslararası yatırım bankalarının araştırma birimlerinin yöneticileriyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Erkan’ın uluslararası yatırım bankası yöneticileriyle Türkiye piyasalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu, yaklaşımları ile değerlendirmelerini aldığı öğrenildi.

Uluslararası yabancı kurumlara yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre yabancı kurum temsilcileri faiz kararının önemli olduğunu belirtirken güçlü bir faiz artışının güçlü bir sinyal anlamına geleceğine işaret etti. Yabancı kurum yöneticilerinin sermaye kontrolü yaratan hareketlerin ortadan kaldırılması, swapların rahatlatılması, bir süre sıcak para girişine izin verilmesi ile kur korumalı mevduattan net bir çıkış planı açıklanması konularına dikkat çektiği görüşmelerde özellikle ödemeler dengesi krizi endişelerinin de gündeme geldiği öğrenildi.

Öte yandan Erkan’ın temaslarının yanı sıra uluslararası yatırım bankaları yabancı kurum temsilcilerini Bakan Şimşek ile görüştürmek üzere harekete geçti. Yine uluslararası yatırım bankalarına yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Deutsche Bank Bakan Şimşek ile yatırımcı grubu toplantısı ayarladı. Bu toplantının en kısa sürede gerçekleştirilmesi beklenirken kaynakların verdiği bilgiye göre diğer kurumlar da bu tarz organizasyonları yapmaya başladılar.

Merkez Bankası’nın PPK toplantısı yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da takip ediliyor. Yabancı kurumların politika faizi tahminleri ise ard arda geliyor. Morgan Stanley politika faizinin yüzde 20’ye çıkarmasını beklerken, Bank of America, yüzde 25 seviyesine yükseltmesini bekliyor. Deutcshe Bank yüzde 25, Goldman Sachs ise yüzde 40 öngörüsünü paylaştı.

Bakan Şimşek ve Başkan Erkan uluslararası piyasalarda da oldukça prestij sahibi ve tanınan isimler. İki ismin de kariyeri boyunca bir çok uluslararası kurumda çalışmış olması yabancıyla temasta da Türkiye’nin bundan sonra daha atak olacağına işaret ediyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.