Hava Durumu

Sanayi büyümeye devam ediyor

Sanayi sektöründe büyümenin devam ettiği belirten Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, tüm sektörleri içine alan sanayi üretim endeksinin ortalamada yüzde 14,4 artış gösterdiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2022 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2022 09:31
https://www.kadinveekonomi.com
Sanayi büyümeye devam ediyor

Sektördeki en yüksek artışın yüzde 49,2 ile yüksek teknolojili ürünlerde yaşandığını ve bunu yüzde 22 ile sermaye malının izlediğini ifade eden Kesikbaş, “TÜİK verilerine göre 2021 yılı aralık ayında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 16,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde arttı. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı” dedi.

“Tüm temel tüketimde KDV yüzde 1’e çekilmeli”

Gıda sektöründeki KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin, enflasyonla mücadele için önemli bir adım olduğunu da söyleyen ESO Başkanı Kesikbaş, “Sürekli dile getirdiğimiz enflasyon sorunuyla ilgili olarak oluşturulacak ‘Mücadele Timi'nin olumlu katkılarının olmasını ümit ediyoruz. Odamızın da her platformda altını çizdiği enflasyonla mücadele kapsamında temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini son derece doğru buluyoruz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, benzer uygulamaların tüm temel tüketim ürünlerinde yaygınlaştırılması gerektiğini düşünmekteyiz” diye konuştu.

“Destekler umut verici”

Yeni ekonomi paketinde açıklanan KGF destekli yatırım, ihracat ve işletme destek paketleri sanayiciler ve KOBİ’ler için umut verici olduğu değerlendirmesinde bulunan Kesikbaş, dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme amacıyla toplam 60 milyar liralık 3 destek paketinin uygulamaya alınacak olmasının üretici firmalar ve KOBİ’ler için önemli bir katkı sağlayacağını işaret etti. Kesikbaş, “Tüketime değil, üretime, yüksek teknolojiye ve ihracata odaklı bu yeni ekonomik paket sanayicilerimizin uzun zamandır dile getirdiği taleplerin karşılanması noktasında ciddi bir adım. 60 milyarlık KGF’nin sanayicimiz için oluşturulan desteklerin başlangıcı olduğunu duymak mutluluk verici” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.