TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sıfır otomobilde 7 Temmuz kararı ertelendi!

Yönetmelikle, Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin uygulama tarihi 7 Temmuz 2024’ten 31 Ağustos 2024’e ötelendi. Kararla beraber hala stokta olan ve gelecek 2 ay boyunca ithal edilecek araçların mevcut yönetmelikle satışı için ek süre sağlandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2024 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2024 10:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Sıfır otomobilde 7 Temmuz kararı ertelendi!

ÖTV’NİN YÜZDE 10’U KADAR CEZA

GSR 2 yönetmeliği, 7 Temmuzdan itibaren satılacak tüm sıfır araçlarda güvenlik seviyesini yükseltecek teknolojilerin bulunmasını şart koşuyordu. Bu teknolojilere sahip olmayan araçlar için üretici/ithalatçı firmalar Bakanlığa gerekli bilgileri bildirerek seri sonu tip onay belgesi ile işlemlerini ilerletebilecek. GSR II gereklerini karşılamayan araçları satan otomotiv şirketleri araç ÖTV’sinin yüzde 10’u tutarında ceza ödeyecek. Ayrıca satabilecekleri yönetmelik dışı araçların adet bazında sınırı 2023 yılında sattıkları otomobillerin yüzde 10’unu, hafif ticarilerin ise yüzde 30’unu geçemeyecek.

STOKLAR İÇİN EK SÜRE

Erteleme kararı ile 200 bin adetlerde olduğu iddia edilen stoklar ve önümüzdeki 2 ay boyunca satışta olacak araçlar için ek süre yaratılmış oldu. Otomotiv şirketleri stokları haricinde yeni üretim araçlarda GSR II şartlarını sağlayan otomobillere sahip olduklarını belirtiyorlardı.

KARAR PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

EBS Danışmanlık CEO'su Erol Şahin konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında alınan karar ile kampanyaların hız kazanacağını dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.