TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

'Toplu Sözleşme' zammı oranları belli oldu! Hükümetin son teklifine onay çıktı...

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme süreci Hakem Heyeti sürecinin nihai kararı vermesi ile son buldu. Memur zammı ve memur emeklisi zammı için 2024 ve 2025'te yapılacak artış oranlarını belirlemede iki kriterden biri olan 7. Dönem Toplu Sözleşme zammı oranları resmen belli oldu. Kurulun verdiği karara itiraz edilemeyecek.

Haber Giriş Tarihi: 31.08.2023 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 31.08.2023 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
'Toplu Sözleşme' zammı oranları belli oldu! Hükümetin son teklifine onay çıktı...

altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam yapılacak.

BAKAN IŞIKHAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Memur ve memur emeklilerimizin 2024-2025 yılları kapsamındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 7. Dönem Toplu Sözleşmemiz kapsamında Hakem Heyeti; 2024 yılı için yüzde 15+10 2025 yılı için yüzde 6+5 zam oranı üzerinde karar kılmıştır. Özellikle kamu görevlilerimiz adına talep edilen 50 maddenin aynı şekilde kabulü ve diğer sosyal haklar hususunda da önemli kazanımlara imza attığımız Toplu Sözleşmemizin, başta kamu çalışanlarımız, kamu emeklilerimiz ve aileleri olmak üzere çalışma hayatımızın tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum. Süreci karşılıklı anlayış, istişare ve nezaket ilkelerimiz çerçevesinde yürüten Konfederasyonlarımız ve genel yetkili sendikalarımıza, emek veren tüm komisyonlara ve müzakere heyetlerine teşekkür ediyorum. Sosyal devlet anlayışımızla çalışanlarımızı enflasyon karşısında korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

KARARA İTİRAZ YOK

Kurulun verdiği karar kesin olurken ve oranlara ise itiraz edilemeyecek. Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'taki ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos'ta ise teklifini 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti.

OCAK 2024 MEMUR ZAMMI İÇİN HESAPLAR YAPILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ocak 2024 memur ve memur emeklisi zammı için geçtiğimiz günlerde yüzde 40-45 aralığında artış yapılacağını bizzat açıklamıştı. Merkez Bankası verileri ile yapılan aktüeryal hesaplamaya göre 6 aylık enflasyonun ise yüzde 33,13 olması bekleniyor. Bu yüzde 33,13'lük 6 aylık enflasyon oranı refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammını temsil ediyor. Bu rakamdan Temmuz 2023'de uygulanan yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı çıkarıldığında memur enflasyon farkı yüzde 25,59 olarak gerçekleşecek. Bu rakamı 2024 yılı ilk 6 ayı için belirlenen toplu sözleşme zammı oranı da eklenecek.

İŞTE EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Tüm bu gelişmelerle en düşük memur maaşının 22.017 TL’den 32 bin TL seviyelerine yükselmesi bekleniyor. En düşük memur emeklisi maaşı da 9.876 liradan 14.500 lira seviyelerine gelecek.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ İÇİN MEMUR ZAMMI REFERANS OLACAK

Ocak 2024 emekli zammı için hangi rakamlar öne çıkıyor? 7500 TL olan en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Meclis’in Ekim ayında açılması ile emekliye seyyanen zam yapılmasının söz konusu olduğu Ankara kulislerinde sıkça konuşuluyor. Burada memur maaşı zammı oranlarının SGK ve Bağ-Kur emeklileri için referans alınması bekleniyor. En düşük emekli maaşının ise Hazine desteği ile 10 bin TL'ye çıkarılması gündemde yer alıyor. Emekliye kademeli zam ise masada yeniden formül olarak yerini aldı. Buna göre emeklilerin kök maaşlarına yüzde 45, yüzde 40, yüzde 35 ve 30 zam verilmesi gündemde olacak.

KABUL EDİLEN ZAM ORANLARI İLE MEMURLARIN ALACAĞI TAHMİNİ OCAK 2024 MAAŞ ZAMMI TABLOSU ŞÖYLE OLDU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.