TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

POLONYA TÜRK FİRMALARI İÇİN CAZİP BİR PAZAR

Türkiye’nin Orta Avrupa'daki en önemli ticaret ortağı konumunda olan Polonya, bölge ülkelerine ulaşma açısından Türk firmaları için cazip bir pazar özelliğini taşıyor. Son yıllarda imzalanan karşılıklı anlaşmalarla 10 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin karşılıklı temaslarla daha da artması bekleniyor. Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) yurtdışı temaslarını sürdürüyor. 4-7 Kasım tarihleri arasında Polonya'da Yurtdışı Ekonomi Zirvesi programı gerçekleştiren BALKANTÜRKSİAD üyeleri yeni ekonomik iş birliği imkanlarını değerlendirdiler.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2022 15:59
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2022 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
POLONYA TÜRK FİRMALARI İÇİN CAZİP BİR PAZAR

Polonya'daki temaslarına Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nevra Genç’i ziyaret ederek başlayan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu ve Üyeleri, Ticaret Müşaviri Genç’ten Polonya ekonomisi ve iş birliği imkanları hakkında bilgi aldılar.

Fatih Şakir Başkanlığındaki BALKANTÜRKSİAD Heyeti Polonya Odalar Birliği’ni de ziyaret ederek Türkiye-Polonya İş Konseyi Başkanı Jetzy Dozdz ile de görüştü. Türkiye ile Polonya arasındaki ticari ve ekonomik iş birliği olanaklarını değerlendiren BALKANTÜRKSİAD Heyeti son olarak Polonya-Türkiye İş Adamları Derneği’ni ziyaret etti ve üyeler arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Polonya temaslarının ardından açıklama yapan BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir, “Bu dönemde gerçekleştirdiğimiz Yurtdışı Ekonomi Zirvesi programlarımıza devam ediyoruz. Polonya’da da verimli görüşmelerde bulunduk. Üyelerimizin faaliyetlerini, Bursa’nın ekonomik yapısını ve ihracat olanaklarını tanıttık” dedi.

Son yıllarda Türkiye ile Polonya arasında imzalanan ticaret anlaşmaları, ekonomik işbirliği anlaşmaları, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması anlaşmaları gibi önemli düzenlemeler temelinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin önemli ilerlemeler kaydettiğini belirten Şakir, “Polonya, Türkiye’nin Orta Avrupa’daki en önemli ticaret ortağı konumunda. Polonya, yaklaşık 40 milyonluk nüfusunun yanı sıra bölge ülkelerine erişim açısından da Türk firmaları için cazip bir pazar.  Bu sene itibariyle dost ve kardeş ülke Polonya ile ülkemiz arasında toplam 10 milyar dolara yakın bir tutarda dış ticaret hacmi bulunmaktadır. Biz bunu artırmak arzusundayız. İnanıyoruz ki karşılıklı ticaretimiz geliştikçe sosyal ve kültürel faaliyetler de beraberinde artacaktır” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.