TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ŞİRKETLERE TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI TEDARİK VE YATIRIM EĞİTİMİ

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) BM KADIN BİRİMİ desteği ile hayata geçirdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Yatırım ve Satın Alma” projesi kapsamında “Satın Alma ve Kadın Girişimciler Buluşması” düzenledi. Buluşmada şirketlerin satın alma ve yatırım süreçlerinde yetkili sorumlularına yönelik toplumsal cinsiyete duyarlı tedarik ve yatırım eğitimleri verildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2022 09:03
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2022 09:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
ŞİRKETLERE TOPLUMSAL CİNSİYETE DUYARLI  TEDARİK VE YATIRIM EĞİTİMİ

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER), Birleşmiş Milletler’in toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi alanında çalışan birimi olan BM Kadın Birimi desteği ile yürüttüğü “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Yatırım ve Satın Alma” projesi kapsamında “Satın alma ve Kadın Girişimciler Buluşması” gerçekleşti.

Buluşmaya katılan 13 şirkete ‘Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Tedarik ve Yatırım’ konulu bir eğitim modülü sunuldu. Eğitime özel sektör şirketlerinin satın alma sorumluları ile iş geliştirme ve benzeri pozisyonlarda çalışıp şirket yatırımlarında etkisi olan temsilcileri katıldı.

Bu eğitim modülü ile kadınların ekonomik açıdan güçlenmesi için ekosistemin güçlenmesine operasyonel olanak sağlayacak ve satın alma ile yatırım süreçlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin yaygınlaştırılmasını sağlayacak bilgi zemininin oluşturulması amaçlanıyor.

Emine Erdem: ‘Kadınlar büyük şirketlerin tedarik zincirlerine katılmakta zorlanıyor’

KAGİDER Başkanı Emine Erdem geliştirilen eğitim programıyla ile ilgili şunları söyledi:

“Kadın girişimciler ve üreticiler pazara erişimde, büyük şirketlerin tedarik zincirlerine katılmakta büyük güçlüklerle karşı karşıyalar. Biz şirketlerin toplumsal cinsiyete duyarlı tedarik ve yatırım konusunda gerekli bilgi zeminine sahip olmasını amaçlıyoruz ki kadın girişimcilerin önlerindeki bu pek çoğu ataerkil kültürün yansıması olan önyargıya dayalı engelleri kaldıralım.”

Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu eğitim ile katılımcıların satın alma politikaları ve uygulamalarında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan temel faktörleri tanımalarını sağlıyoruz. Satın alma uygulamalarında bu konudaki şirket vakalarının daha iyi anlaşılmasına olanak tanıyoruz. Toplumsal cinsiyete duyarlı tedarik ile ilgili mevcut politika ve uygulamaların nasıl değerlendirileceğinin ve kadınlardan satın almanın önündeki engellerin nasıl belirlenip analiz edileceğinin öğrenilmesi için destek oluyoruz. Hedefimiz bu eğitim ile birlikte bu bilgi zeminini özel sektörde pek çok şirkete sunarak yaygınlaştırmak.”

UNWomen Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir ise şunları söyledi: “Özel sektör şirketleri, sadece yönetim kurulları ve yönetici pozisyonlarında kadınların yer alması hedefiyle yetinmeyip, tedarik zincirinde de toplumsal cinsiyet odaklı yatırım hedefleri koymalı. BM Kadın Birimi’nin ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Yatırım ve Satın Alma’ programı, özel sektörün değer zincirlerinde uygulayacağı eşitlikçi politikalarla toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesini ilerletmede oynayabileceği güçlü rolü ortaya çıkarmayı hedefliyor.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.