Hava Durumu

Universal Robots’tan rekor büyüme

Cobot’ların mucidi Universal Robots, 2021 yılı için 311 milyon dolar net kâr açıklayarak bir önceki yıla kıyasla net kârını yüzde 41 artırdı. Verimli bir yılı geride bıraktıklarını söyleyen Universal Robots Başkanı ve CEO’su Kim Povlsen, beklentileri aşan şirket büyümesinin; yüksek kalite standartlarında, gelişmiş donanımlarla üretme kapasitesine bağlı olduğunu dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 09:14
https://www.kadinveekonomi.com
Universal Robots’tan rekor büyüme

Danimarkalı işbirlikçi robot üreticisi ve cobot’ların mucidi Universal Robots, 2021 yılına ait konsolide bilançosunu açıkladı. Şirket, 2021 yılında 311 milyon dolar kâr bildirerek piyasa beklentisini aştı. Açıklanan rakama göre şirketin toplam kârı 2020 yılına göre yüzde 41 yükselirken, 2019 yılı pandemi öncesine kıyasla ise yüzde 23 arttı.

Dördüncü çeyrek gelirlerinde de olumlu bir grafik elde eden Universal Robots rakamlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22, 2019 yılının aynı dönemine göre de yüzde 28 oranında yükseltti. Cobot’lara olan yoğun talep sebebiyle şirketin 2022 yılında da büyümesinin devam etmesini bekleniyor. 

“Şirketimiz yılı rekorlarla kapattı ”

Universal Robots Başkanı ve CEO’su Kim Povlsen, rekor gelire ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Şirketimiz oldukça verimli ve rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktı. Bizim gibi yüksek kalite standartlarında üretim yapan bir firmada bu tür bir büyüme elde edilmesi muazzam. Danimarka'daki üretim ekibimiz şirket içi rekorlar kırdı. Bu sene de aynı başarılarla yılı kapatmayı hedefliyoruz” dedi.

Cobot ağı genişledi, bir haftada 400 adet üretildi

Pandemi dönemindeki birçok zorluğun üstesinden gelerek rekor büyüme oranlarına ulaştıklarını vurgulayan Kim Povlsen, kısıtlı işgücüne rağmen üretkenlik konusunda çıtayı yükselttiklerini ifade etti.   Povlsen konuşmasına şöyle devam etti: “Üreticilerin tekrarlayan işlerindeki pozitif katkısı ve gelişen teknolojinin etkisiyle cobot ağı yeni tüketiciler ile genişledi. Genişleme ile birlikte artan talep sonrası dördüncü çeyrekte bir haftada toplam 400 cobot üretildi. Cobot’lar, küresel tedarikteki zorluklara rağmen iş süreçlerinde aksama yaşanmaması için çok çalıştı. Bu rekorlar, emeği geçen bütün çalışanlarımızın başarısıdır.”

Universal Robots Hakkında

Merkezi Danimarka’da olan 2005’te kurulan Universal Robots; kolaboratif robot ya da cobot olarak adlandırılan, hafif ve esnek robot kollarıyla endüstriyel robotiği yeniden keşfetmiştir. UR3, UR3e, UR5, UR5e ve UR10, UR10e, UR16e olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle CB ve e-Series olarak 2 seri mevcuttur. Universal Robots, dünyanın 50’den fazla ülkesinde kurulu 55.000 cobot ile ` pazar payına sahiptir. Teradyne Inc.'in bir parçası olan şirketin merkezi Danimarka, Odense'de olup Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Romanya, Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Meksika’da bulunan bölge ofisleri, dünya çapında yaklaşık 700+ distribütör ve sistem entegratörü ile faaliyet göstermektedir. Universal Robots'un 2019 yılı cirosu 248 milyon dolardır. Universal Robots cobot’ları metal, makine, otomotiv, gıda ve tarım, mobilya, ilaç ve kimya, plastik ve polimer vb. birçok sektörde kullanılmaktadır. Yenilikçi UR+ ‘Tak ve Çalıştır’ uygulamasıyla kolay ve hızlı kurulum sağlayabilen Universal Robots, ücretsiz online eğitim sunulan Universal Robots Akademi ile iş birliğine dayalı robot kavramlarını ve programlanmasını öğrenmek isteyenler için bir platform sunmaktadır. Kolay programlama, hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve uygulama, iş birliğine dayalı, herhangi bir güvenlik bariyeri olmadan insan ile beraber çalışmaya uygun yapısıyla (risk değerlendirmesine bağlıdır) kullanıcılara avantaj sağlayan Universal Robots, enerji verimliliği ve dar alanda çalışabilme özellikleriyle işletmelerin maliyetlerini azaltmaktır. Kolaboratif robotlarda standartları belirleyen Universal Robots, robot teknolojisinin Nobel’i sayılan Engelberger Ödülü’nün de sahibi olmuştur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.