TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitime dokunan iyilik hareketi

Yeşim Tekstil kurucularından merhum Şükrü Şankaya’nın vefatı sonrası yapılan bağışlarla filizlenen, sonrasında Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu’na dönüşen iyilik hareketi; Şükrü Şankaya’nın doğum yıldönümü olan 9 Mart’ta boyut değiştirerek büyümeye devam ediyor. Yeşim eski çalışanlarından Özlem Şenkoyuncu’nun hazırladığı “İçindeki Yıldızı Keşfet” isimli kitabın satışından elde edilecek tüm gelir, kız çocuklarının eğitimi için Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu’na aktarılacak

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2022 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2022 12:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Eğitime dokunan iyilik hareketi

Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya’nın ev sahipliğinde 9 Mart’ta Yeşim Büyük Konferans Salonu’na gerçekleştirilen özel lansman programına; Bursa iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra, TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV Bursa Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Çalışkan, Yürütme Kurulu Üyeleri ve Yeşimli yöneticiler katıldı.  

Etkinliğin açılışında söz alan Yeşim Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur, anlamlı bir günde bir arada olduklarını ifade ederek, “Bugün kurucumuz Şükrü Şankaya’nın 91. yaş günü. Yaşasaydı bugün kendisinin 91. yaş gününü kutluyor olacaktık. Onu genelde vefatından bu yana her yıl değerleri, iyilikleri ve yaptıklarıyla anıyoruz. Bu yıl onu doğum gününde, kendisinin hayattayken çok önem verdiği bir konu eşliğinde hatırlamak istedik.” diye konuştu. Cesur, şöyle devam etti: “TEV’le uzun süredir iş birliği içindeyiz. Kendisinin vefatı sonrası yapılan bağışlar, zaman içinde Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu’na dönüştü. Her yıl üstüne ekleyerek onun hayırseverlik anlayışını bu alanda da yaşatmak ve özellikle kız çocukları olmak üzere öğrencilere destek olmak amacıyla yola çıktık. Bugün bu çalışmalarda yeni bir dönüm noktasına gelmiş durumdayız. Eski çalışanınız Özlem Şenkoyuncu, Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları departmanlarında görev aldığı süre zarfında Yeşim çatısı altındaki iyilik hareketi içeren tüm çalışmalara tanık oldu. Bizden ayrıldıktan sonra hazırladığı kitap çalışmasının satışından elde edilecek geliri de kız çocuklarına bağışlamak istedi. Bu da bizi son derece mutlu etti. O nedenle bugünü, yeni bir iyilik hareketinin başladığı son derece anlamlı bir gün olarak görüyoruz.”   

“Kız çocuklarının eğitimine destek olmak en büyük motivasyonumuz”

Cesur’un ardından söz alan İçindeki Yıldızı Keşfet kitabı yazarı Özlem Şenkoyuncu da, kız çocuklarının eğitimine destek olmak için başlattıkları bu güzel projenin lansmanında yer almaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Kitabın, iyiliklere vesile olmak üzere hazırlandığına değinen Şenkoyuncu, “Hayatı boyunca hep iyilikler yapmış birinin bu dünyadan göçüp gittikten sonra da iyiliklerle anılması ve doğum gününde başkalarının hayatına dokunacak bir proje ile adının yaşatılması son derece güzel. Böylesi bir mertebeye çıkmış ve herkesin gönlünde taht kurmuş rahmetli Şükrü Şankaya’yı ben de sevgi, saygı ve hürmetle anıyorum.” diye konuştu. Şenkoyuncu, şöyle devam etti: “Yeşim çatısı altında 15 yıl Kurumsal İletişim, 9 yıl da İnsan Kaynakları departmanında görev yaptım. Yeşim bana çalışırken mesleki bilgi ve tecrübemin dışında kişisel gelişimim için de çok şey kattı. İş hayatımın ilk yıllarında ‘Önce İnsan’ felsefesini kurum kültürü haline getirmeye çalışan Kurumsal İletişim departmanının üyesi olarak işe başladım. Her yaptığımız çalışmanın insana dokunmasına, iyiliklere vesile olmasına ve Yeşim Ailesi kavramına çok özen gösterdik. TEV ile çalışmalarımız da rahmetli Şükrü beyin vefatı sonrasında oluşturduğumuz Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu ile başlamış ve gelişmişti. Yeşim’den ayrıldıktan sonra www.kadinveekonomi.com isimli haber portalında yazmaya başlayınca ileride bu yazılarımdan oluşan bir kitap çıkarabilir miyim diye hayal kurmuştum. Sayın Şenol Şankaya ile yaptığımız bir görüşmede kendisine bu projeden bahsedince o da destek vermeyi kabul etti ve kitap çalışması hayata geçti. Kitaplar TEV’e bağış yapanlara ücretsiz olarak verilecek. Kitabın ücretini 30 TL olarak belirledik. En az 10 adetlik bağış yapanlara kargo ile ücretsiz olarak ulaştıracağız. En az 100 tane alanlara da isterlerse TEV ile gidip ben de kısa bir söyleşi yapacağım ve ardından imza günü yaparak bağış alıp kitap satacağız. Herkesin iyi niyetle ortak olarak destek verdiği bu proje yolcuğunun her anında yanımda olan ve beni destekleyen başta Sayın Şenol Şankaya olmak üzere herkese çok teşekkür ederim. Başlattığımız bu projeyi kız çocuklarının eğitimi için iyilik zinciri olarak görüyoruz. Hepimiz iyi niyetle bir araya gelmiş farklı imkân ve olanakları olan insanlarız. Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu’na yapılacak bu bağışlar aracılığıyla kız çocuklarının eğitimine destek olmak en büyük motivasyonumuz.“

“iyilik zinciri daha da genişliyor”

Kendisi için oldukça anlamlı ve değerli olan bir etkinlik için bir araya geldiklerine işaret eden Yeşim Grup CEO’su Şenol Şankaya, “2005 yılında aramızdan ayrılan Sevgili babam Şükrü Şankaya, vefatı ile birlikte bize başta ‘Önce İnsan’ felsefesi olmak üzere çok büyük bir manevi miras bıraktı. Kendisi hayattayken her kesimce hissedilen onun o derin hayırseverlik anlayışı, vefatının ardından başka bir iyilik hareketine dönüştü. Kendisinin adını taşıyan Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu, bugüne dek çok sayıda gencin geleceğine ışık oldu. Babamın hayattayken vurguladığı üzere sanayicilerin ekonomiye yaptığı katkı son derece önemlidir. Ancak ondan da önemli olan eğitime yapılan katkıdır.” şeklinde konuştu. Şankaya şöyle devam etti: “Babam, yarınları en doğru şekilde şekillendirebilmek adına bu konuda üzerine düşen görevi her zaman yapmaya gayret gösterdi. Şu an onun adını taşıyan eğitim kurumları ve Türk Eğitim Vakfı Şükrü Şankaya Burs Fonu ile birlikte çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlamaya devam ediyoruz. Bunlara bir de 34 yıldır faaliyet gösteren Yeşim Kreşi’miz de eklendiğinde, kreşten üniversiteye kadar eğitimin her aşamasında var olduğumuzu söyleyebiliriz. Bugün  9 mart, babamın doğum günü. Bu anlamlı günde onun sonsuz hatırasını bir kez daha canlı tutmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Çocuklarımıza, gençlerimize çok daha güzel bir gelecek kazandırmak adına üzerimize düşen ne varsa yapmaya bundan sonra da gayret göstereceğiz. İçindeki Yıldızı Keşfet Kitabı vesilesi ile iyilik zinciri daha da genişliyor. Bu zincirin bir parçası olmamıza vesile olan eski çalışanımız Özlem’e teşekkür ediyor, kendisine hayat yolculuğunda daha nice başarılar diliyorum. Mütevelli heyetinde yer aldığım, bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduğum TEV Ailesine, Bursa yürütme kurulunda görev yapan sevgili ağabeylerim ve arkadaşlarıma da teşekkürü borç bilirim.”

“Amacımız daha fazla deniz yıldızını denizle buluşturabilmek”  

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın da merhum Şükrü Şankaya’nın sevgiyle, şevkatle ve bıraktığı değerlerle yaşamaya devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti: “Ne mutlu ki kendisi böyle güzel şekilde anılıyor ve TEV çatısı altında iyilik hareketine dönüşmüş bir burs fonu yer alıyor. Bizim amacımız çocuk eğitmek. Bugün 9 bin 300 gencimize burs imkânı sağlıyoruz ancak talep bundan çok daha fazlası. Geçtiğimiz Eylül ayında burs için 60 bin öğrenci başvurdu. Teknik elemelerden sonra bu sayı 16 bine düştü ve 8 bini ile yüz yüze mülakat yaptık. Gönül ister ki hepsine burs verelim ancak maalesef kaynaklar sınırlı. Amacımız ekip olarak bu kaynakları arttırmak ve daha fazla deniz yıldızını denizle buluşturabilmek.”  

Program, Özlem Şenkoyucu’nun ilk kitabını Şenol Şankaya adına imzalaması, etkinliğe katılan Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek’in merhum Şükrü Şankaya ile olan bir anısını paylaşması ve toplu fotoraf çekimiyle sona erdi.

  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.