Hava Durumu

Erkek egemen sektörde kadının gücüne dikkat çekiyor

Alçak gerilim tesisatı ekipmanları sektörünün önde gelen firmalarından Günsan Elektrik, yüzde 45’e ulaşan kadın çalışan oranı ve ödüllü kadın projesi Hayatı Aydınlatan Kadınlar projesiyle kadın istihdamını destekliyor

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2022 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2022 17:50
https://www.kadinveekonomi.com
Erkek egemen sektörde kadının gücüne dikkat çekiyor

Elektrik elektronik sektöründe, cinsiyet dengesi oranını her geçen gün daha da iyileştiren Günsan Elektrik, çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürünün yaygınlaşması, farkındalık seviyesinin tüm paydaşlarının arasında yükselmesini sağlamak için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Kadın çalışan sayısı yüzde 45’e ulaştı

Kadın istihdamına önem veren, fırsat eşitliğini destekleyen Günsan Elektrik’te henüz yeni göreve başlayan ve kadın yönetici olarak bulunmaktan onur duyduğunu ifade eden Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Burcu Mungan, “Günsan için erkeklerin ağırlıkta olduğu bir sektörde kadınların da var olabileceğini göstermek oldukça önemli.  Kadın çalışan sayımızın yüzde 45’e ulaşması, bu alanda kendini geliştirmek isteyen kadınlara cesaret veriyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiğimiz ödüllü projemiz de bunun en güzel örneklerinden oldu.” ifadelerini kullandı. Hayatı Aydınlatan Kadınlar Projesi ile çalışmayan, çalışmak ve kendi ekonomisini yaratmak isteyen kadınlara eğitim verilerek, elektrikçi ustası olarak geliştirdiklerini vurgulayan Burcu Mungan, “ Kadın istihdamının değer gördüğü bir anlayışı şirket kültürü olarak benimseyen Günsan çatısı altında çalıştığım için şanslı hissediyorum. Kadınlara ilham kaynağı olmak, fırsat eşitliğinde rol model olmayı üstlenmek ve kadınların sesini duyurmak en büyük artıları arasında yer alıyor. Bu vizyonla ortaya çıkan ödüllü bir projemiz sonucunda; mezun olan 13 kadından 8’i Günsan Elektrik bünyesinde çalışmaya başladı. Bir kadın usta ise kendi iş yerini açtı” dedi.

“Mesleki klişeleri ve kadına atfedilen rolleri değiştireceğiz”

Günsan’ın “Hayatı Aydınlatan Kadınlar Projesi” ile elektrik sektöründe kadın istihdamının azlığına vurgu yaparak, erkek işi görülen geleneksel bir alanda kadınlara yeni iş olanakları yarattığının altını çizen Mungan, konuşmasına şöyle devam etti: “Günsan’ın hayat verdiği Hayatı Aydınlatan Kadınlar projesinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. İletişim dünyasının en prestijli ödüllerinden Altın Pusula ve International Gold Media Awards’tan ödülle dönmenin gurunu yaşadık. Projemiz, şirket kültürümüzün bir yansıması olarak elektrik sektörüne kadın iş gücü katılımını arttırmayı hedefleyerek yola çıktı. İlerleyen süreçlerde de projemizin aynı zamanda toplumsal algıları, mesleki klişeleri ve kadına atfedilen rolleri değiştireceğine inancımız tam. Bu doğrultuda çalışmaya, ilham veren ödüllü işlere imza atmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.