Hava Durumu

Hedefimiz Kahveden Ötesiydi

İki kadının kahveden ötesini sunmak üzerine yola çıktığı bir girişimcilik hikayesi ile ilgili Blum Coffee House Kurucu Ortağı Müge Cergel ile keyifli bir röportaj yaptık.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 10:11
https://www.kadinveekonomi.com
Hedefimiz Kahveden Ötesiydi

1. İki kadının kahveden ötesini sunmak üzerine yola çıktığı bir girişimcilik hikayesi var Blum Coffee House’ın… Markanın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş dünyasına beyaz yakalı olarak başladım. Özel bir bankada müfettiş olarak başladığım bankacılık kariyerimi 12 sene boyunca sürdürdüm. Kariyerime aynı bankanın yurt dışındaki bir şubesinde ülke müdürlüğü görevi ile bir nokta koymaya karar verdim ve istifa ettim. Kardeşim Hande de Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra sigorta ve danışmanlık firmalarında uzun yıllar çalıştı.

İki kardeş olarak kendi işimizi kurmayı uzun zamandır hayal ediyorduk. Farklı sektörlerinde uzun seneler çalıştıktan sonra kurumsal hayata nokta koyup birlikte iş kurmak için kolları sıvadık. Avrupa Nitelikli Kahve Birliği’nin düzenlediği demleme, barista, tat analizi vb. eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarımızı aldık ve Blum Coffee House’u 5 sene önce Akaretler’de açtık.

Ürünlerimizle göze, damağa ve ruha hitap ederken, kahveden ötesini bekleyenlerin favorisi olma hedefiyle yola çıktık. Sağlıklı ürünler yaparken asla damak tadından ve ev yapımı ürünlerin doğallığından ödün vermeyerek, sağlıklı atıştırmalıkların hakkını verirken, sunduğumuz her içeceğe ve yiyeceğe yuva samimiyetini katmak önceliklerimiz arasında oldu.

Kahve demlerken, su ile kahvenin ilk teması sırasında kahve çiçeklenir (blooming dediğimiz süreç) ve üzerinde baloncuklar oluşur. Bu aşama, kahvenin aromasının ortaya çıktığı, demlemedeki en önemli süreçlerden biridir. Biz de kahvenin çiçeklenme aşamasından yola çıkarak, misafirlerimizin kendilerini evlerinde hissedeceği sıcaklığı yansıtabilmek adına ismimizi Blum Coffee House olarak belirledik

2.Blum Coffee House’ın felsefesinden ve sektörde ilerlemesini sağlayan özgün yönlerinden bahseder misiniz?

2016 yılının Aralık ayında Akaretler’de açtığımız mekanımızda, aile sıcaklığını doğallığın zarafeti ile buluşturuyoruz. Blum Coffee House’da nitelikli kahveler ile doğal, katkısız ve organik lezzetleri bir arada sunarak, yaratıcı tasarımı, gurme lezzetleri ve farklı felsefesi ile kendine özgü bir mekan yaratmayı hedefledik. Blum Coffee’nin ilk günden itibaren vizyonu ve çizgisi, farklı olmak ve misafirlerine her yerde bulamayacakları özgün ürünler sunmak oldu. Hem mutfağımızda hem de barımızda farklı ürünler geliştirme çalışmalarımız sürekliliğini koruyor. Kendimizi sürekli geliştirmek, eğitimi sürekli kılmak, özgün olmak önceliklerimiz arasında. Bizi diğer mekanlardan ayıran en büyük özelliğimizin bu olduğunu söyleyebiliriz

3. Hem kadın, hem de kardeş olarak başlattığınız hikayede; rakiplerinizden nasıl ayrılıyorsunuz?

Kahve tutkumuzu işe çevirirken, gerek tasarım ve mekan konsepti olarak gerekse ürün olarak farklı bir şeyler sunarak yaratıcılığımızı ön plana çıkarmayı gaye edindik. Ürünlerimizin birkaç tanesi dışında hepsinin reçetesi bize ait, kendimiz geliştiriyoruz. Nasıl bir ürün yapmak istediğimizden yola çıkarak ekip olarak bir araya geliyoruz. Örneğin elmalı bir kek yapacaksak, ortak kararlarla kullanacağımız malzemelere göre bir reçete oluşturuyoruz. Bunu deneyip sonuçlarına göre üzerinde revizeler yapıyor, denemelere devam ediyor, istediğimiz lezzete ulaşana dek bu sürece devam ediyoruz.

4. Sağlıklı ve katkısız gıdalar konusunda öncü bir yaklaşım benimsiyorsunuz. Blum Coffee House, sürdürülebilirlik konusunda ne gibi adımlar atıyor sizden dinleyebilir miyiz? 

Blum Coffee House olarak sürdürülebilirlik için Greenpeace'in içinde bulunduğu Plastiksiz Denizler Hareketine destek veren "Plastik Çatal Bıçaksız" ve "Plastik Pipetsiz" mekanlar arasında yer alıyoruz. Ayrıca, Blum Coffee House'da plastik pipet yerine buğday sapı ve plastik çatal bıçak yerine de huş ağacından yapılan kaşık, çatal ve bıçak tercih ediyoruz. Bunun yansıra kraft pasta kutuları, kahve poşetleri ve kese kâğıtları kullanıyoruz.

Sosyal sorumluluk projemiz kapsamında da her şeyin başı eğitim düşüncesiyle ihtiyaç̧ sahibi köy okullarına kitap gönderimi kampanyası yapıyoruz. Proje kapsamında arzu eden konuklarımız, Blum tasarımlı kitap ayraçlarından satın alarak kampanyamıza destek oluyor.  İş birlikleri ile önümüzdeki dönemde projemizi geliştirerek daha çok köy okuluna ulaşmayı hedefliyoruz.

Bununla birlikte üzerinde çalıştığımız farklı bir sosyal sorumluluk projesi daha var. Şu an henüz hazırlık aşamasında olduğu için detay veremiyorum. Bizleri motive eden bu projeyi de yakında hayata geçirmeyi umuyoruz.

Diğer yandan tüm Türkiye’deki kahve severlere ulaşmak için www.blumcoffeehouse.com internet sitemizde kahve, kahve ekipmanı, sağlıklı atıştırmalık ve hediyelik ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. İstanbul içi kek/pasta vb ürünleri dağıtımı yapmak için de çalışmalarımızı tamamladık. Dileyen herkes Blum lezzetini ve ürünlerini www.blumcoffeehouse.com adresinden sipariş edebilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.