Hava Durumu

Nazan Akıncı; Otomotiv Sektöründe Kadın Olmak

Bu hafta röportaj konuğumuz AKKA Kalıp kurucusu ve yöneticisi Makine Mühendisi Nazan Akıncı oldu. Kendisiyle hem otomotiv sektöründe kadın olmayı, hem de başarının sırlarıyla ilgili çok güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2021 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 15:00
https://www.kadinveekonomi.com
Nazan Akıncı; Otomotiv Sektöründe Kadın Olmak
  1. Merhaba Nazan Hanım, biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba. 1982 yılında Bursa Yenişehir'de doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Yenişehir'de tamamladım.2003 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Makine Mühendisliği'nden mezun oldum. 2003-2011 yılları arasında Bursa'da Otomotiv yan sanayiinde Arge&Kalite&Üretim Yöneticilik yaptım. 2011 yılında Girişimcilik hayatım başladı, 10 yıldır kendi işimde devam ediyorum.

17 yıllık evliyim, eşimle hayatı her yönde paylaşıyoruz; hem ev hem iş olarak, 15 yaşında da bir oğlumuz var. Ne kadar başarılı bir kadın olursanız olun, anne olmak, eş olmak, evlat olmak ve işletmenizi ayakta tutan başarılı bir girişimci olmak konusunda dengeleri korumanız gerekiyor.

Bir kadın olarak kadınların çok yoğun olmadığı sektörlerde çalışıyorsunuz. Akka Kalıp olarak İş kollarınızdan ve yaptığınız çalışmalardan biraz bahseder misiniz?

Otomotiv sektörünü erkek egemen olarak görünüp alt yapıda kadınların iyi işler çıkardığı bir sektör olarak görüyorum. Bu öngörüyü kırmak çok çalışmaktan iyi işler yapmaktan geçiyor, birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarıma da bunu aşılamaya çalışıyorum.

Kadın ve erkeği ortak paydada aynı projede çalıştırmanın çok daha iyi sonuçlar verdiğine inanıyorum ve gözlemliyorum. Akka kalıp hava süspansiyon sitemlerine plastik parça imalatı yapıyor. Metal ve alüminyum parçaları plastik versiyonlarını tasarlayıp imalatını gerçekleştiriyor.

Savunma sanayii uzay havacılık alanında çalışmalar yapıyor. Tübitak ve Kosgeb projleri ile yeni arge projeleri ve proses iyileştirmeleri yapıyor.

Biraz hikayenizi dinleyelim bu sektöre nasıl girdiniz girişmcilik serüveniniz nasıl başladı.

Otomotiv sektöründe 8 yıl yöneticiliğin ardından, deneyim sahibi olduğum sektörde nereden başlayabilirim kısmında araştırma yaparken Kosgeb girişimcilik eğitimi aldım.  Bu sayede işin yöneticilik kısmından işveren kısmına geçmenin yolunu öğrenerek başladım.

Geçtiğimiz yılarda girişimcilik hikayeniz bir ödül ile taçlandırıldı .BUİKAD tarafından Yılın Başarılı Girişimci Kadını seçildiniz . Sizce neden bu önemli ödül sizin oldu?

2011 yılında başladığımız süreçte 2017 yılında BUİKAD'ın Yılın Kadın Girişimcisi ödülü ile onurlandırıldık. Yoğun iş temposu içinde kaybolmuşken fark edilmek ve ödüllendirilmek gurur verici bir durum bizim için. Tüm ekip olarak heyecan duyduk, kıvanç duyduk, bize bu ödülü layık gördükleri için. 

Otomotiv erkek egemen bir sektör, var olmak varlığı devam ettirebilmek, diğer kadınlara örnek gösterilerek cesaret kazanmalarına bir nebze de olsa fayda sağlamak adına  ödüllendirildiğimizi düşünüyorum.

Sizi rol model alan çok sayıda girişimci kadın var. Onlara tavsiyeleriniz neler?

Kadının azimle çalışmak istediğinde; emeğini, bitmek bilmeyen umudunu, azmini ve disiplinli çalışmasını ortaya koyduğunda başaramayacağı  hiç bir alan yok. Önemli olan iyi bildiğin işi yapmak, iyi araştırmak diye düşünüyorum.

Kısa zamanda hayata geçirilecek  yeni projeler ve farklı iş fikirleriniz var mı?

Önümüzdeki kısa ve uzun vadeli planlarımızda hedeflerimde üretim verimliliğini arttırmak ve bunun için robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapıyoruz.  Amacımız üretim verimliliğini arttırırken müşterilerimize kaliteli ürünler ile cevap verebilmek.  Savunma sanayii uzay havacılık alanında çalışmalarımızı arttırmak.

Hem dünyada pek çok ülkede hem de ülkemizde Korona sebebiyle bir pandemi dönemi yaşandı. Korona öncesi ve sonrası dediğimizde iş hayatınızda neler değişti?

İlk başlarda belirsizliği sonuna kadar yaşadığımız bir dönem oldu, Sürece kısa zamanda ayak uydurduk, imalat alanımızın ferah olmasından dolayı da güvenlik önlemlerimizi alarak imalatımıza ve çalışmalarımıza devam ettik.

Sivil toplum kuruluşları iş hayatında önemli yer tutmaya başladı siz de SİAD'larda görev alıyorsunuz SİAD'larla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sivil toplum kuruluşlarında var olarak network ve işbirliği ağlarında girişimci kadın örneği olarak daha fazla kişiye ulaşarak onlara cesaret vermeyi hedefliyorum.

           Pandemi ile birlikte iş hayatında dijital çalışmalar daha da önem kazandı firmanızın bu konuda çalışmaları var mı?

              İmalat kısmında bunu gerçekleştirmiyoruz ancak yönetsel süreçlerimizde dijital ağımızı kullanıyoruz.

Sektörünüzün 5 yıl sonrasını nasıl buluyorsunuz?

Otomotiv sektörü yıllardır, ivme kazanarak büyümesini sürdüren bir sektör. Sektörde söz sahibi olabilmek için biz de verimlilik ve kapasite arttırımı ile ilgili çalışmalarımızı planlıyoruz ve gerçekleştiriyoruz.

Gelecekte AKKA markasının güven vermeye devam etmesi birinci önceliğimiz.

Siz döngüsel ekonomiye de katkı koyuyorsunuz; bu konuda bir hobiniz de var. Biraz da bundan bahsedelim iş dışında, Nazan neler yapar?

Kadın, anne, eş, evlat ve iş hayatında iş kadını olarak varlığını hissettirmek. Birçok şapkamız var. Hayatta dengeleri korumak kısmında kişi kendi için kendini iyi hissettirecek hobiler bulmalı diye düşünüyorum.  Kişinin ihtiyacı olan mutluluk hormonu sadece kendini mutlu ederek değil çevresindekileri de mutlu etmekten geçiyor. Evde kullandığımız atık malzemelerden *plastik, cam, kumaş vb* kullanım amaçlı veya sevdiklerime hediyelikler yapmaya başladım, bunu biraz da oğluma aşılamaktı amacım; onun becerilerini arttırmak, görmesini sağlamak. Bunların anı olarak kalması içinse instagram sayfamıza görsellerini paylaşıyorum.

Motor tutkunuzu biliyoruz. Her yaşta böyle maceracı bir ruhunuz var mıydı?

Hareketli enerjik bir yapım var, yenilikleri seviyorum.  Eşimle hayatı paylaşma kısmında her ikimizin de bu yönümüz güzel faaliyetler gerçekleştirmemizi sağlıyor.  Kendisinin bana aşıladığı motor sevdasını, uzun yıllar artçı olarak devam ettikten sonra kendim motor kullanmaya karar verdim. İlk başlarda istemedi, ama ısrarım üzerine gerekli eğitimleri almamda destek oldu. Motor tehlikeli bir araç, o sebepten yeni başlama kısmında uzman hocalardan eğitim almak ve bu eğitimleri güncellemek çok önemli. Bu sayede güvenle hobinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ben çok seviyorum sürmeyi, kendimle kalıp rüzgarı dinlemeyi, farklı yerleri farklı doku ve kokuları keşfetmeyi, güvenlik önlemlerini aldıktan sonra güvenle herkes sürebilir.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Kendi hayatımız için yaptıklarımızın yanı sıra kadınların sesi olmaya çalışıyorum elimden geldiğince, bu platformda hem kadınlara hem de ekonomiye değer katan biri olarak, başka kadınlara da ilham vermeme olanak sağladığınız için teşekkür ederim.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.