TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

5 yıl erkene çekiliyor! 1 milyon kişiye erken emeklilik müjdesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı gibi küçük esnaflarımıza da bir müjde vermek istiyorum. Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz" dedi. Peki küçük esnaf ne kadar sürede erken emekli olacak? Emekliye ve asgari ücretliye ne kadar ara zam yapılacak? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2023 09:25
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2023 09:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
5 yıl erkene çekiliyor! 1 milyon kişiye erken emeklilik müjdesi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağkur’luların prim sürelerini 7200 güne düşürüleceğini açıklamıştı.

Peki küçük esnaf ne kadar sürede erken emekli olacak?

Emekliye ve asgari ücretliye ne kadar ara zam yapılacak? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

NE KADAR SÜREDE ERKEN EMEKLİ OLACAKLAR?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Tam olarak belli değil 7200 prim günü sayısına inmesi esnafların 5 yıl önce emekli olması demektir. Cumhurbaşkanının ifade ettiği şey küçük esnafların bundan faydalanacağıdır. Yanında kimse çalışmayan, az sayıda kişi çalışan esnaflarımız erken emekli olabilecekler.

Bu sayede Bağ-kur, esnaflarımızın SSK prim eşitsizliği ortadan kalkacaktır. Belli bir çalışma sayısına kadar olan esnaflar düzenleme içerisinde alacaktır. Bu düzenleme yaklaşık 1 milyon kişiyi kapsıyor.

700 BİN KAMU İŞÇİSİNE NE KADAR ZAM OLUR?

700 bin kamu işçisinin beklentisi brüt taban ücretlerin 15 bin TL olmasıdır. Son olarak hükümet 12 bin lira teklif vermişti. Bunun yanında ilk 6 ay için yüzde 45’lik bir artış, sonraki 6 ay için de yüzde 5 artış artı enflasyon farkı talep ediyorlar.

Kamu tarafının 12 bin TL’ye gelmesi önemli bir artış. Cumhurbaşkanı İstanbul Mitinginde kamu işçilerini mağdur etmeyeceklerini, hem kamu işçilerinin hem de asgari ücretlinin hem de memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini açıkladı. Kamu işçilerine yapılacak olan artış bir nebze memurlara ve asgari ücretliye, emeklilere yapılacak artışın ön göstergesi olacaktır.

Çünkü bu artış geçmiş dönemlerin artışıdır. Yüzde 15’ler seviyesinde olan enflasyon oranı ilk 6 ayda yüzde 20’ler seviyesinde gerçekleşecektir. Ancak sayın Cumhurbaşkanının yapacağı sosyal refah payı artışı ile birlikte kayda değer bir artış olacaktır. Bu sebeple kamu işçilerine yapılacak olan artışın yüzde 40’lar seviyesinde olacağını düşünüyorum.

Bununla beraber kamu işçilerinin sosyal denge tazminatı talepleri de var bu talepler giderilerek salı günü müjdeli haberin gelmesini bekliyorum. Benim tahminim en az 13 bin 500 lira civarında taban ücret olması yönündedir.

7500 LİRANIN ÜZERİNDE MAAŞ ALAN EMEKLİLER DİKKAT

Burada 5 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığı 7500 TL’ye yükseltildi. Ancak 7500 lira üzerinde maaş alanların maaşlarında herhangi bir değişiklik olmadı bu da fazla prim yatırmalarına rağmen az prim yatıranla aynı maaşın alınmasına yol açtı. Bu ücret dengesizliğiydi. Bunun aşılacağına ilişkin söz geçtiğimiz günlerde verildi. Meclis’in tekrar açılmasıyla birlikte bunun kanunlaşması gerektiğinden dolayı hızlı bir şekilde bu düzenleme geçecektir. Ben haziran ayı başında düzenlemeyi bekliyorum geçmiş ara döneme ilişkin bir düzenleme beklemiyorum.

Emeklilerimize verilecek olan zam düşük maaş alanların daha yüksek bir zam alması, yüksek maaş alanların daha az bir zam alması yönünde olacaktır. Sayın Nebati’nin açıklamaları bu yöndeydi. Gerek duyulursa bununla beraber sosyal refah payı artışı temmuz ayı itibarıyla da yapılacaktır.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM OLUR?

İlk 6 aylık enflasyonun yüzde 20’ler seviyesinde olacağını düşünüyorum. Daha önceki asgari ücret artışı yüzde 100’lük bir artışla Türkiye Cumhuriyeti rekoru kırılarak dolar bazında en yüksek asgari ücret olarak belirlenmişti.

Bununla beraber yine açlık sınırının ilk defa üzerinde bir asgari ücret belirlendi. Açlık sınırını şöyle belirlemek gerekiyor. TÜRK-İŞ’in yaptığı anketler neticesinde belirlenen bir tutar. TÜİK’in buna ilişkin bir belirlemesi bulunmamaktadır. Ancak geçen dönem açlık sınırının üzerinde belirlenmesinden dolayı nisan ayındaki açlık sınırı da 10 bin TL seviyesinde olduğunu düşünürsek. Asgari ücretin yüzde 30’luk bir artışla en az 11 bin lira olmasını bekliyorum.

Çünkü bu artış yüksek seyredecektir. Yılsonu itibarıyla enflasyonda ciddi bir azalma meydana gelecek. Gelecek sene de enflasyon tek haneye inecektir. O yüzden asgari ücretlimizin ve ücretlimizin enflasyonu önden karşılaması adına temmuz ayında yapılacak zam nispeten yüksek olacaktır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.