TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

6 aylık enflasyon sonrası memur ve emekli taban maaşları değişti! Öğretmen, polis, hemşire…

6 aylık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı ile şekillenen Temmuz zammı refah payı hariç netleşti. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2023 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2023 10:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
6 aylık enflasyon sonrası memur ve emekli taban maaşları değişti! Öğretmen, polis, hemşire…

MECLİS’TE ZAM MESAİSİ

En düşük memur maaşını 22 bin liraya çıkartacak kanun teklifi bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Teklifi saat 12.00’de AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in Meclis Başkanlığı’na sunması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu haberi duyururken yaptığı açıklamada, “En düşük memur maaşının net 22 bin TL olacağını ifade etmiştik, inşallah bu hafta içerisinde yarın (bugün) enflasyonla ilgili altı aylık rakamın netleşmesi üzerine enflasyon farkını ve refah farkını da gözetecek şekildeki düzenlemelerimizle verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz ve bu hafta içerisinde kanun teklifimizi yüce Meclisimize milletvekili arkadaşlarımızla beraber sunacağız” ifadelerini kullandı.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLUYOR

En düşük memur maaşı yüzde 85,68 artışla 11.848 liradan 22 bin lira bandına yükseltilecek ancak tüm memurların maaşlarına kamuda çalışma barışını koruyacak şekilde göreve, unvana, mesleki dereceye göre düzenleme yapılacak. Yeni zamlı mamur maaşları refah payı artışı ve yapılacak diğer düzenlemeler sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tek tek açıklanacak.

REFAH PAYI NE OLACAK?

Burada masadaki en güçlü rakamın yüzde 30 olduğu konuşuluyor. Bütün memurlara bu zammın uygulanmasının ardından seyyanen artışlar devreye girecek. Refah paylı yüzde 30’luk orana 3 bin TL ila 7 bin TL arasında değişen seyyanen zam rakamları masada bulunuyor.

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI 2023 NE KADAR OLACAK? 4 aylık zam oranları belli  oldu... Yeni yıl enflasyon farkı memur maaşı ne zaman açıklanacak?

ZAMLI MEMUR MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Memurlar maaşlarını her ayın 15’inde alıyor. Ancak bordrolarının ise en az 1 hafta öncesinden hazırlanmış olması gerekiyor. Dolayısıyla çok kısa bir sürede tüm detayların netleşmesi ve ek zamların yasal düzenleme ile çıkması gerekiyor. Ancak yasal düzenlemenin yetişmemesi halinde ise tıpkı Ocak 2023 döneminde olduğu gibi memur ve memur emeklisi maaş farklarını ikinci bir ödeme ile alabilecek.

İŞTE TEMMUZ 2023 İÇİN YENİ SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI

SSK 2000 öncesi emeklilerinin 6.093 TL olan aylığı 7.175 TL’ye,
SSK 2000 sonrası emeklilerinin 3.778 TL olan aylığı 4.524 TL’ye,
Bağ-Kur esnaf emeklisinin 5.456 TL olan aylığı 6.534 TL’ye,
Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığı da 4.336 TL’den 5.193 TL’ye yükseldi.

NOT: Ancak 7500 TL’nin altında kalan maaşlar en düşük aylık olduğu için bu rakama tamamlanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.