TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ABD'de kritik gün: Enflasyon açıklanacak!

Mayıs ayında Tüketici fiyatları artışı hafiflemiş olabilir, ancak altta yatan fiyatların bir göstergesi, hâlâ devam eden enflasyon baskılarını yansıtıyor olabilir. Piyasalar için kritik olan Fed kararı öncesi veride gözlenecek şey çekirdek enflasyon olacak.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2023 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2023 09:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
ABD'de kritik gün: Enflasyon açıklanacak!

FED TOPLANTISI BAŞLIYOR

Enflasyon rakamları, Fed yetkililerinin iki günlük önemli bir toplantıya başladıkları sırada gelecek ve ardından faiz oranlarını Mart 2022'ye kadar uzanan 10 ardışık artışın ardından kendi haline bırakmaları bekleniyor. Yarın olası bir oran artışı, ancak aynı zamanda Temmuz ayında kilit oranını artırmaya devam edeceğine dair bir ipucu da olabilir.

Üst düzey Fed yetkilileri, hızlı faiz artışlarının enflasyonu ve genel ekonomiyi nasıl etkilediğini değerlendirmek için zaman ayırmak istedikleri için sözde bir "atlamaya" yöneldiklerini söyledi. Fed, gösterge oranını son 15 ayda yüzde 5 gibi yüksek bir oranda artırdı. Bu, 40 yılın en hızlı oran artış hızı oldu.

ESAS DÜŞÜŞ HAZİRAN'DA BEKLENİYOR

Fed'in çabalarının istenen etkiyi yarattığına dair bazı işaretler var. Önümüzdeki ay açıklanacak olan Haziran rakamlarında enflasyonda büyük bir aşağı yönlü adım daha atılması bekleniyor. Bazı ekonomistlerin tahminlerine göre, fiyat artışı bir önceki yıla göre yüzde 3,2'ye kadar düşebilir. Bu, enflasyonun kırk yılın en yüksek seviyesi olan Haziran 2022'deki yüzde 9,1'lik zirvesinin önemli ölçüde altında olacak.

ÇEKİRDEK ENFLASYON DETAYI

Yine de uzmanlara göre enflasyondaki herhangi bir yavaşlamanın, Fed'in politika yapıcılarını, ülkeyi iki yıldır saran yüksek enflasyonu dizginlemeye yakın olduklarına ikna etmesi pek olası görünmüyor.

Fed, dalgalı gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan ve genel olarak enflasyon hakkında daha net bir görüş sağlayan "çekirdek" fiyatlara odaklanıyor. Yayımlanacak veriler arasında çekirdek fiyatlarda çok daha az iyileşme göstermesi bekleniyor.

Çekirdek fiyatların Nisan'dan Mayıs'a kadar yüzde 0,4 gibi rahatsız edici derecede yüksek bir artış göstermesi bekleniyor. Bu beklenti gerçekleşirse, daha yüksek artışların art arda 6. ayı olacak. Yıllık çekirdek enflasyonun yüzde 5,5'ten yüzde 5,3'e yavaşladığı tahmin ediliyor.

Enflasyonun altında yatan veri, Fed için temel bir zorluğu yansıtıyor: ABD'de ekonomi, bir yıldan uzun süredir devam eden bir durgunluk için uzun süredir devam eden tahminlere istikrarlı bir şekilde meydan okudu. Fakat işletmeler sağlıklı bir hızda işe alım yapmaya devam etti, ortalama maaşlar arttı. Harcamalar da aynı şekilde genişledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.