TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Akıllı Robot “Ro-B” Tedx Bursa’da Tanıtıldı

Bursalı yazılım firması BCODE’un geliştirdiği akıllı robot Ro-B, Estetik International Sağlık Grubu ana sponsorluğunda TEDX Bursa’da görücüye çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2022 09:04
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2022 09:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Akıllı Robot “Ro-B” Tedx Bursa’da Tanıtıldı

Teknolojik yatırımlar son yıllarda sağlık sektöründe de önemli bir yer tutmaya başladı. Sağlık kuruluşlarına özel olarak tasarlanan akıllı robot Ro-B, Estetik International Bursa’nın destek verdiği TEDX’in Bursa ‘da düzenlediği organizasyonda tanıtıldı. Yazılım faaliyetlerini ağırlıklı olarak uluslararası arenada yürüten ve bugüne kadar çok sayıda projeye imza atan BCODE, hastalara refakat etme özelliği bulunan ve çok sayıda gelişmiş donanım barındıran Ro-B’a hayat verdi.

GÖRDÜĞÜNÜ UNUTMUYOR

‘Hangi takımlısın?’, ‘Kaç yaşındasın?’, ‘Kaç dil biliyorsun?’, ‘Evli misin?’, ‘Nerelisin?’, ‘Bugün hava nasıl?’, ‘1 Dolar kaç Türk lirası?’, ‘Bilmece sorabilir misin?’, ‘Dans eder misin?’, ‘Şiir okuyabilir misin?’ ‘Koronavirüs önlemlerinden bahseder misin?’ gibi onlarca soruya cevap veren akıllı robot Ro-B’nin görsel ve işitsel yetenekleri de bulunuyor. Yüz ve ses kaydedince bir daha gördüğü yüzü, duyduğu sesi unutmayan Ro-B, hafızasına kaydettiği kişi ile iletişime kaldığı yerden devam edebiliyor.

DUYGU ÖLÇÜMÜ YAPABİLİYOR

Robotun özellikleri hakkında detaylı bilgi veren BCode Yazılım Geliştirme Müdürü Mesut Vardar, Ro-B’un refakat etme özelliğine sahip olduğunun altını çizdi. Bir konumdan belirlenen diğer konuma kadar kişilere eşlik edebileceğini söyleyen Mesut Vardar; “Robotlar ve teknolojik tüm cihazlar ile haberleşme, iletişim kurma özelliğine sahip. Wikipedia tanımlı tüm isimleri sayabiliyor. Maske tanıma, ateş ölçme, hava durumu bildirme, konum bildirme özelliklerine sahip. Duygu durumu ölçümlüyor. Karşısındakinin üzgün mü, kızgın mı, mutlu mu olduğunu tespit ederek bir davranış biçimi sergiliyor. Ro-B aynı zamanda cinsiyet, yaş ve ırk analizi de yapabiliyor. Akıllı robot Ro-B’yi rakiplerinden en ayrılan özelliklerinden biri de iyi bir dinleyici olması. Karşısındakini dinliyor ve programlandığı konu başlıklarındaki sorulara cevap verebiliyor” şeklinde konuştu.

MÜFİT CAN SAÇINTI DA RO-B’Yİ ÇOK SEVDİ

2022 yılında ‘Hayatın Kontrolü Sende’ mottosunu benimseyen Estetik International Bursa sponsorluğunda TEDX Bursa’da tanıtımı yapılan Ro-B, ziyaretçilerden tam not almayı başardı. Programa katılmak için Bursa’ya gelen ünlü yönetmen, senarist ve oyuncu Müfit Can Saçıntı da Ro-B’ye hayran kaldı. Akıllı robot ile kısa bir diyalog kuran Müfit Can Saçıntı, tasarımcıları tebrik etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.