TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Almanya ile 50 milyar dolarlık ticaret hedefi

Bakan Bolat, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile Türkiye- Almanya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK/JETCO) 4’üncü Dönem Toplantısı'na ilişkin protokol imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 19:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 19:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Almanya ile 50 milyar dolarlık ticaret hedefi

Almanya ile Türkiye arasındaki politik olarak üst düzeydeki ilişkilerin önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerimize olumlu yansımaları olacağına inancımız tamdır. 2022 yılında Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacmi, 45 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu yılın sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar dolar seviyesini aşmasını bekliyoruz. Ülkemizde 8 binden fazla Alman sermayesine sahip ya da Alman sermayesi ortaklığıyla kurulmuş şirketler faaliyet göstermektedir. 2022 yılı sonu itibarıyla Almanya'nın ülkemizdeki doğrudan yatırımları, 23 milyar 100 milyon dolar düzeyini aşmıştır. Yeni fırsatlar meydana getirerek karşılıklı ticarette iş birliğini ve yatırımlarımızı daha fazla arttırabileceğimize inanıyoruz. Ülkemiz ile Almanya arasındaki ekonomi ve ticaret ortak koordinasyon mekanizması kapmasında Türkiye ve Almanya'nın üst düzey özel sektör temsilcileri, özel sektör çatı kuruluşları ve firma temsilcileri de ETOK/JETCO toplantımıza katılım sağlamış ve katkılarını sunmuşlardır" dedi.

Bolat, mevkidaşı Habeck ile karşılıklı imzaladıkları ETOK protokolü ile iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda derinleştirmeye yönelik mutabakatı kayda geçirdiklerini belirtti. ETOK 5’inci toplantısı ise gelecek yıl Berlin'de gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.