TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Araç satışına yeni düzenleme: Sıfır araçtan vazgeçtiler!

İkinci el araç satışına yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre ikinci el aracın satış fiyatı sıfır araç fiyatını geçemeyecek. Peki bu düzenleme ile birlikte fiyatlarda düşüş oldu mu? Piyasadaki son durum ne? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Araç satışına yeni düzenleme: Sıfır araçtan vazgeçtiler!

‘ARTIK SUNİ FİYAT TALEP EDİLEMİYOR’

Bu kararla en büyük satış kanalı olan online platformlarda olağan dışı fiyat talep edilmesinin önüne geçilmiş oldu. Bu açıdan bakıldığında artık suni fiyatların talep edilemediğini söyleyebiliriz. Karar henüz çok yeni olduğundan sonuçları hakkında kesin yorum yapmak yanıltıcı olacaktır. Ancak Bakanlığımızın konu üzerindeki denetimleri neticesinde hem fiyatlar dengesi olarak hem de iş işleyişi anlamında olumlu sonuçlar alınacaktır.

FİYATLAR DENGEYE OTURUR MU?

Sıfır araçlara kur ya da ÖTV gibi sebeplerle yaşanabilecek yükselişlerin haricinde suni fiyatlar anlamında denge sağlanmış durumda. Kur ya da diğer faktörler anlamında muhtemel yükselişler yaşanırsa da daha kabul edilebilir ve hızla artmayan bir seyirde ilerleyebilir.

‘PEK ÇOK SIFIR ARAÇ KAYDINDAN VAZGEÇİLDİ’

Zira suni fiyat taleplerinin etkisi diğer tüm faktörlere göre daha fazla fiyat artışına sebep oluyor. Çıkan yönetmelikle birlikte pek çok sıfır araç kaydından vazgeçildiğini biliyoruz.

Bu otomobili ticari amaçlı satın alan kişilerin bir kısmının el çektiği anlamına geliyor. Denetimler sürdükçe ve tespit edilen kişilere yaptırımlar uygulandıkça bu oran artarak devam edecek ve suni fiyatlar anlamında sağlanan denge kalıcı olacaktır. Elbette diğer faktörlerin seyri de fiyatlarda belirleyici olacaktır.

SEKTÖR TEMSİLCİSİ OLARAK YENİ DÜZENLEMELERİ NASIL BULUYORSUNUZ?

Biz İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) olarak hem derneğimiz çatısı altında hem de otomotiv sektörünü temsil ettiğimiz İstanbul Ticaret Odası’nda, 6+6 yönetmeliği ve kayıt dışı ticaret konusu ile alakalı çalışmalar yürütmekteydik.

Yeni dönemde Ticaret Bakanımız sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’a İMAS ve İTO olarak çalışmalarımızı ayır ayır raporlar halinde iletmiştik. Kendileri de otomotiv sektörünün tüm paydaşlarını davet ederek, çalışmalarımızı birebir aktarma imkanını bizlere sundular.

Halihazırda sorunlara hakim olan Bakanlığımız hızlıca adımlar atarak, bizlerin de talepleri arasında olan bazı önemli adımları hayata geçirdi. Bu kapsamda bireysel kullanıcıları da belirli koşullarda yönetmeliğe dahil ederek denetimleri arttırdı. Bu sebeple Bakanlığımızın özverili çalışmaları biz sektör temsilcilerini ziyadesiyle memnun etmektedir.

SİTELER NASIL DENETLENECEK?

Hiçbir meslektaşımızın veya vatandaşımızın cezai yaptırımlara uğraması biz sektör temsilcilerinin arzulayacağı bir durum değildir. Bu sebeple tüm meslektaşlarımız ve vatandaşlarımızın piyasanın tekrar normalleşme sürecinde kural, kanun ve yönetmeliğe eksiksiz uymaları oldukça önem arz etmektedir.

İlan siteleri ile yapılan görüşmeler dahilinde her bir ilanın denetlendiği sadece yüksek değil, olağan dışı fiyatlar da Bakanlığa bildirilmektedir. Ayrıca Bakanlığımız noterlik sisteminden de veriler alarak denetimlerini bu alanda da sürdürmektedir.

Bu kapsamda yönetmeliği ihlal eden kişilere tebligatlar gönderilmeye başlandı ve tespitler halinde devam etmektedir. Hem denetimin sıkı olması hem de üst limitin 300 bin TL olması bu anlamda caydırıcı etki yaratacağı kanaatindeyiz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.