TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Araçlarda krom kaplamalar yasaklanabilir! 2024'ten itibaren...

Otomobil üretiminde krom kaplamaya yasak geliyor. 2024'te uygulama konulması planlanan yasak, üreticileri arabalara premium görünüm kazandırmak için başka malzeme arayışına itecek.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2023 10:26
https://www.kadinveekonomi.com
Araçlarda krom kaplamalar yasaklanabilir! 2024'ten itibaren...

KROM HAYATIMIZIN HER ALANINDA

AB'nin girişimi, Kaliforniya da dahil olmak üzere bazı bölgelerde şimdiden karşılık buldu. Araba parçalarına daha estetik bir görünüm kazandıran krom aynı zamanda mutfak lavaboları, aydınlatma armatürleri, banyo aksesuarları ve olta takımları gibi günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız birçok şeyde kendine yer buluyor.

Renault'nun baş tasarımcısı Gilles Vidal'e göre, çevre dostu malzemeler kroma alternatif olabilir. Deneyimli tasarımcı Fransız markanın otomobillerinde arduvaz ve mantar kaplamaların yanı sıra %60 oranında geri dönüştürülmüş alkantara kullandığını vurguladı.

Avrupa Birliği otomobil üretiminde krom kaplama kullanımını yasaklamayı planlıyor.

Söz konusu yasak 2024 gibi erken bir tarihte uygulamaya konabilir. Bu durum, üreticileri otomobillere premium bir görünüm kazandırmak için en çok kullanılan malzemelerden biri için alternatif çözümler aramaya itebilir.

Yasak, altı değerlikli krom üretimine bağlı sağlık sorunları nedeniyle önerildi. Krom kaplama işlemi sırasında havaya salınan emisyonların akciğer kanserinin gelişimine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Raporda bu emisyonların dizelden 500 kat daha zehirli olduğu yönünde bilgiler var.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.