TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asgari ücret desteğinin ayrıntıları belli oldu!

Asgari ücret desteğinden çocuk bakıcısı, hasta bakıcısı, bahçıvan ve gündelikçi çalıştıranlar da yararlanacak. İşçi başına ayda 500 lira daha az prim ödeyecekler. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberi

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2023 09:17
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2023 09:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Asgari ücret desteğinin ayrıntıları belli oldu!

'DESTEKTEN TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN FAYDALANILIYOR'

Milliyet'te yer alan habere göre; Asgari ücret desteğinden sadece asgari ücretli çalışanlar değil işverenler tüm çalışanlar için faydalanabiliyor. Burada kasıt üst sınırın asgari ücretle sınırlandırılmış olmasıdır.

İşveren bir asgari ücretli çalışan için de bu destekten faydalanabiliyor, asgari ücretin çok daha üzerinde çalışanlar içinde bu destekten yararlanabiliyor.

Ücretiniz ne olursa olsun en fazla yararlanabileceğiniz destek 500 TL ile sınırlandırılmış durumda. Asgari ücret desteğinden belli şartları taşıyan özel sektördeki tüm çalışanlar tüm işverenler faydalanabilir.

'20 GÜN ÇALIŞAN İÇİN 330 TL DESTEK'

Asgari ücret desteğinden gündelik olarak çalışanlar yani 30 günün altında çalışanlar için günlük hesap yapılarak asgari ücret destek primi yapılıyor. Günlük asgari cüret destek tutarı 16.66 TL.

İŞVEREN DESTEKTEN FAYDALANMAK İÇİN NE YAPMALI?

Özel olarak yapılması gereken bir şey yok. SGK primi hesaplandı ve ödeme gerçekleştikten sonra bir sonraki ayda ödeyeceğiniz olan SGK priminden asgari ücret destek tutarı düşürülüyor ve bu şekilde bir hesaplama yapılıyor.

Örneğin 20 gün işçi çalıştıran işveren bu işçi için 330 TL asgari ücret desteğinden faydalanabilecektir. Sadece 30 gün çalışanlar için değil, 30 günün altı için asgari ücret desteğinden faydalanılması mümkün.

.'3 ŞART BİR ARADA OLMALI'

Asgari ücret desteğinden yararlanılabilmesi için 3 şartın bir arada olması gerekiyor. Birincisi ödenmemiş borcu olmamalı, ödemelerini düzenli yapmalı, geçen yılki ortalama çalışan sayısının altına düşmemeli. Yani ödemelerini düzenli yapan ve aksatmayan işletmeler bundan faydalanabiliyorlar.

Bunun haricinde ortalama çalışan sayısının altına düşmemeliler. Ortalama 10 çalışanı olan bir işveren bu 10 kişinin altına düştüğünde destekten yararlanamıyor. 10 kişinin üstüne çıktığında yararlanabiliyor. İşverenlerin en çok dikkat etmesi gereken kriter budur.

ÇALIŞANIN PRİMİNİ EKSİK GÖSTEREN İŞLETMELER DESTEKTEN YARARLANABİLECEK Mİ?

Hayır, eksik gösteren işletmelerin bu destekten yararlanması mümkün olmadığı gibi SGK'nın tüm desteklerinden faydalanması söz konusu değil. SGK'nın tüm teşviklerinden yararlanılması için ön koşul çalışanın primlerini doğru hali ile göstermek.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNDEN 5 İŞÇİ VE ÜZERİ ÇALIŞTIRANLAR MI YARARLANABİLİYOR?

Hayır, bir işçi dahi çalıştırsa, çalıştıran tüm işverenler bu destekten faydalanabiliyor. Desteğin ön koşulu ödenmemiş borcu olmamalı, ödemelerini düzenli yapmalı, geçen yılki ortalama çalışan sayısının altına düşmemeli. Geçen yıl ortalama çalışan sayısı 5 ise bunun altına düşmemelidir. Bu koşulları taşıyan tüm işverenler bir işçi dahi çalıştırsa asgari ücret desteğinden yararlanabiliyorlar."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.