TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Asgari ücret için DİSK’ten çağrı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret konusunda olması gereken; gerçek enflasyon karşısında, dolar kuru karşısında, altın fiyatları karşısında asgari ücretin yaşadığı bütün kayıpların giderilmesi" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2023 14:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Asgari ücret için DİSK’ten çağrı

YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE

Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretin sembolik bir ücret olmadığını, birçok çalışanın hayatını sürdürmek zorunda olduğu bir ortalama ücret olduğunu söyledi.

Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu belirtirken, Avrupa Birliği ülkelerinde bu oranın yüzde 4 düzeyinde olduğunu ifade etti.

Çerkezoğlu, asgari ücretin gerçek enflasyon karşısında hızla değer kaybettiğini ve alım gücünün azaldığını dile getirdi.

DİSK olarak önerileri arasında, enflasyonun tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin ve diğer ücretlerin yılda dört kez güncellenmesi yer aldı.

Türkiye’de enflasyonun doğru ölçülmediğini ve TÜİK’in enflasyonu eksik ölçerek ücretlerin aşağıya çekilmesine katkı sağladığını belirten Çerkezoğlu, Türkiye’de 21 yıldır iktidarın politikalarının zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmaya yönelik olduğunu ifade etti.

Türk lirasının değer kaybetmesi ve ücretlerin baskılanmasıyla emeğin ucuzlatıldığı bir ekonomik rota izlendiğini belirtti. Çerkezoğlu, ülkenin üretime dayalı, kalıcı ve güvenceli istihdam yaratacak bir ekonomik politikaya ihtiyaç duyduğunu ve temel tercihlerin değişmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca asgari ücretin milli gelir artışından payını alması ve işçinin ailesiyle geçinebileceği bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Çerkezoğlu, “Meselemiz, asgari ücretin kaç lira olduğu ya da kaç dolar olduğu değil; asgari ücretin alım gücüdür önemli olan. Çünkü, asgari ücret ve bütün ücretliler alım gücünü kaybetmektedir. Çok hızlı bir yoksullaşmanın önü açılmaktadır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.