TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ATO’dan Nijerya’ya inanç ve sağlık turizmi daveti

Nijerya’da Hristiyanların haccına yönelik ulusal düzenleyici bir kurum olan Nijerya Federal Hükümeti Hristiyan Hac Komisyonu Başkanı Rahip Yakubu Pam ve beraberindeki heyet, ATO Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti. Baran’ın makamında gerçekleşen ziyarette Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz da yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2023 13:15
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2023 13:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
ATO’dan Nijerya’ya inanç ve sağlık turizmi daveti

Nijerya’nın 220 milyonu aşan nüfusuyla Afrika kıtasının önemli ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Baran, Türkiye ve Nijerya arasındaki ticaretin ülkelerin potansiyelini yansıtmadığını söyledi. Baran, “İki ülke arasında 800 milyon doları Türkiye’nin, 100 milyon doları da Nijerya’nın olmak üzere yaklaşık 900 milyon dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Bu rakamı milyar dolar düzeyini aşarak, 2-3 milyar dolarlık bir hacme taşımalıyız. Başkentimizdeki iş adamları ile Nijeryalı iş adamlarını buluşturarak, yatırım ve iş birliği olanaklarını değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Baran, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde direkt uçuşların katkı sağlayacağını belirterek, Ankara’dan Abuja’ya direkt uçuş imkânı sağlanması için çalışma yürüttüklerini kaydetti. Baran, “Ankara’dan Nijerya’nın başkenti Abuja ve Lagos’a direkt uçuşların konulması hem ticaret hem de turizmi geliştirmek açısından önemli olacaktır” dedi.

ATO’nun Başkent’in sağlık turizmi alanında yaptığı çalışmaları Afrika kıtasına tanıtmak ve sağlık turizminden aldığı payı artırmak için ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz’ın koordinatörlüğünde Nijerya’nın Lagos kentinde düzenlenen ve Batı Afrika’nın tek uluslararası turizm ve seyahat fuarı olan "Akwaaba African Travel Market"te "Health Ankara" adıyla stant açtıklarını hatırlatan Baran, Ankara’nın sağlık turizmi potansiyeline de değindi. Heyete Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın iki kültür hazinesi “Gordion Antik Kenti” ile 13. yüzyıldan günümüze gelen “Arslanhane Camii”nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındığını sözlerine ekledi.

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da konuşmasında, Türklerin misafirperver bir millet olduğunu belirterek, Nijeryalı turistlerin Ankara’da ve Türkiye’nin her yerinde en iyi şekilde ağırlanacağını söyledi. Ayvazoğlu, “Hele inanç açısından ziyaret edeceklerse bu bizim için daha değerli. Tüm inançlara karşı hoşgörülü bir milletiz. Dolayısıyla Nijeryalılar herhangi bir sıkıntı yaşamadan burada hem ibadetlerini hem ziyaretlerini hem de tedavilerini olma imkânına sahipler. Ülkemizde Hristiyanlar için çok sayıda tarihi yer var” diye konuştu.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ömer Çağlar Yılmaz da, Nijerya Federal Hükümeti Hristiyan Hac Komisyonu Başkanı Rahip Pam ve heyetinin gerçekleştirdiği ziyaretin Nijerya’nın Lagos kentinde eylül ayında düzenlenen Akwaaba African Travel Market-Afrika Turizm Fuarı’nda ATO’nun “Health Ankara” adı altında Başkent’in sağlık potansiyelini tanıtması neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Vize dahil olmak üzere Nijeryalı turistlerin sorunlarına çözüm üretmek için ilgili merciler nezdinde girişimlerde bulunacaklarını kaydeden Yılmaz, “Ankara Ticaret Odası olarak bu konularla ilgili elimizden gelen bütün desteği verip, çalışmaları gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.