TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Bilgin ‘köklü bir reform’ diyerek duyurdu: Taşeron işçiye kadroda sona doğru

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için 28 Mayıs’ta sandık başına gitmeye hazırlanırken, seçim sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de yoğun bir gündem bekliyor. Ekonomi ile ilgili atılacak adımlar öne çıkarken, emeklilik ile ilgili yeniden bir yapılandırma süreci, maaşlara yapılacak düzenlemeler Meclis’in açılması ile gündeme taşınacak.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2023 09:32
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 09:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Bilgin ‘köklü bir reform’ diyerek duyurdu: Taşeron işçiye kadroda sona doğru

Sayıları 100 bine yaklaşan taşeron işçi için kadro adımı atılıyor. 28 Dönem Milletvekili kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de ilanının ardından yeni Meclis’in açılması ile ilk gündem maddesi taşerona kadro olacak. Taşeron işçiye kadro düzenlemesinde çalışmalarda sona gelinirken konuya ilişkin açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Bakan Bilgin, “100 bin taşeron işçinin beklediği düzenleme hayata geçirilecek” dedi.

 ÇALIŞMANIN BÜYÜK KISMI TAMAM

Konuya ilişkin geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni Meclis'in ilk gündem maddelerinden birinin taşeron işçilere yönelik olacağını ifade ederek, "KİT'lerde 80 bin civarında taşeron işçi vardı, şimdi sayıları 100 bin civarında. Bazı kuruluşların yeniden taşeron işçiliğine müracaat etmesi sonucu sayıları arttı. Bu sorunu da çözeceğimizin sözünü verdik. Çalışmalarımızın büyük kısmını tamamladık. Geçici işçiler dosyasını kapattık, bunu da çözeceğiz” demişti.

Taşeron işçilik tarih oluyor! Hükümetten devrim niteliğinde karar - Türkiye  Gazetesi

“YASAL MEVZUATTA KÖKLÜ REFORMA İHTİYAÇ VAR”

"Toplu sözleşme, iş kanunu, toplu sözleşme kanunu, sendika kanunu gibi bütün çalışma hayatının yasal mevzuatında köklü bir reforma ihtiyaç var” diyen Bakan Bilgin, “Onunla ilgili de bütün hazırlıkları yaptık. Bir akademi kurulu kurduk. Çalışmayı önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz. 100 bin taşeron işçinin beklediği düzenleme hayata geçirilecek." dedi.

KESİN SEÇİM SONUÇLARI BEKLENİYOR

Meclis'te yeni yasama dönemi takvimi ise 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin sonuçların ilanından itibaren işleyecek. TBMM Genel Kurulu, Meclis İçtüzüğüne göre, Yüksek Seçim Kurulunun milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00'te çağrısız toplanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.