TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Işıkhan: “İŞKUR vasıtasıyla sürdürdüğümüz çok önemli projeler var”

Tören kapsamında uğurlanan tır, 12 Eylül ile 25 Ekim 2023 tarihleri arasında Mardin, Van, Erzurum, Rize, İzmir, Edirne, Bursa, Eskişehir, Afyon, Konya, Mersin, Gaziantep, Adıyaman, Sivas ve Samsun olmak üzere toplam 15 ili ziyaret edecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2023 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2023 17:06
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Işıkhan: “İŞKUR vasıtasıyla sürdürdüğümüz çok önemli projeler var”

“Önceki yıllarda yüzde 25-26 olan NEET oranı yüzde 20,8 olarak açıklandı”

Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlere (NEET) yönelik daha özel tedbirler almanın, İŞKUR için önemli bir politika alanı ve bir zorunluluk haline geldiğini gördüklerinin de altını çizen Işıkhan, “TÜİK’in 2’nci çeyreklik verisine göre ne eğitimde ne istihdamda olan gençlere, yani NEET’lerin oranı yüzde 20,8 olarak gerçekleşmiştir. Bu oran bizim için çok önemli. Önceki yıllarda yüzde 25, yüzde 26’lar olan NEET oranı, gerçekleştirdiğimiz istihdam programlarıyla, İŞKUR’umuzun öncülüğünde gittikçe düştüğüne tanık olmaktayız. NEET’lerin büyük bir kısmı ulaşılması zor gruplar olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle geçen hafta yayınladığımız Orta Vadeli Programımıza da özellikle ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerimiz ile ilgili hedefler ve yol haritaları koyduk” dedi.

“Tırımız ile ulaşılması zor gençlerimize de ulaşıp yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi hedefliyoruz”

Orta Vadeli Program kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, NEET’lerin istihdam piyasalarına katılmasına yönelik çok önemli sorumlulukların verildiğini de belirten Bakan Işıkhan, “Öncelikle gençler olmak üzere her ailede en az bir çalışan olmasını sağlayacak tedbirler alınacaktır. Geleceğin mesleklerine yönelik gençlerin kariyer farkındalıklarını artıracak program ve faaliyetler yaygınlaştırılacaktır. Bu sebeple bugün açılışını gerçekleştireceğimiz kampanyamız için yola çıkacak tırımız ile ulaşılması zor gençlerimize de ulaşıp onlarla temasa geçmeyi ve onlara, yanlarında olduğumuzu hissettirmeyi hedefliyoruz. Bugün gençlerimizin geleceğini inşa etmesine yardımcı olacak bu kampanyanın açılışını gerçekleştiriyor olmaktan mutluluk duyuyor, bu vesileyle buradan tüm genç kardeşlerime, ‘İŞKUR Yol Arkadaşın hep yanında olacak’ diyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“İş arayan ve NEET kapsamında olan gençlerimize zaruri giderlerini karşılamaları için iş arama yardımları yapmaya başladık”

İŞKUR Genel Müdürü Samet Güneş ise genç işsizliğin sadece Türkiye’nin değil bütün dünya ülkelerinin ana gündemi olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği’nin destekleriyle anlamlı bir proje başlattık. Ne eğitimde ne de istihdamda olan gençlerin iş gücü piyasasına destek projesi kapsamında 2021 yılının başından itibaren adımlar atmaya başladık. Geldiğimiz noktada ağustos ayı itibarıyla bu programın hibe bileşenini devreye aldık. NEET’ler tüm dünyada ulaşılması zor kesimler ve onlara yönelik özel önemlerin alınması gerekiyor. Bu çerçevede biz de NEET’lerin profilini ortaya çıkardık. Bunun haricinde Avrupa’da da uygulanan fakat daha önce ülkemizde uygulanmamış yeni modelleri devreye sokamaya başladık. İş arayan ve NEET kapsamında olan gençlerimize zaruri giderlerini karşılamaları için iş arama yardımları yapmaya başladık” açıklamasında bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından İŞKUR Yol Arkadaşım kampanya tırında incelemelerde bulunan Bakan Işıkhan ve beraberindeki heyet, daha sonra tırda fotoğraf çektirdi. Bakan Işıkhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu İnsani ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Laurent Guirkinger’in tırın arkasında yer alan bölümü imzalamasının ardından tören sona erdi. İŞKUR Yol Arkadaşım tanıtım tırı, her ilde toplam 2 gün kalacak ve sıra iş ve meslek danışmanları, İŞKUR'un hizmetlerini tanıtarak kariyer süreçlerinde gençlere destek olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.