TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Işıkhan Ocak zammı oranını açıkladı: En düşüğü 31 bin, ortalama 40 bin TL’yi bulacak

Memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025'teki zam oranında uzlaşma sağlanamazken, taraflar 11 hizmet kolunun tamamında anlaşma sağladı. Memur zammı için toplu sözleşme zam oranını belirleme süreci ise Hakem Heyeti’ne kaldı. Heyet, 31 Ağustos’a kadar nihai kararını açıklayacak. Ancak Ocak 2024 memur maaşı zammı için hesaplamalar yapıldı. Bakan Işıkhan net olarak oran verdi. Böylece en düşük memur maaşı 31 bin liranın, ortalama aylıklar ise 40 bin liranın üzerine yükselecek.

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 13:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Işıkhan Ocak zammı oranını açıkladı: En düşüğü 31 bin, ortalama 40 bin TL’yi bulacak

MEMURA OCAK ZAMMI İÇİN BAKAN IŞIKHAN'DAN ORAN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında dün saat 20.30'da başlayıp, bugün saat 03.40'da sona eren görüşmelerin ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hem de Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imza attıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı'na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik” dedi.

Bakan Işıkhan ayrıca,"Zaten Ocak 2024'te yüzde 40-45'e yakın bir zam artışı olacak tüm kamu görevlilerimize. Bence bu çok önemli bir rakam" değerlendirmesinde bulundu.

MEMUR ZAMMI ORANI HAKEM HEYETİNE GİDİYOR

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, “Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan müzakere süreci sona erdi. Müzakerelerin ardından, Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında anlaşamazken, 11 hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı. Ancak zam oranında uzlaşma sağlanamadığı için konu Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidiyor. Hakem heyeti ise 31 Ağustos’a kadar nihai kararını açıklayacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.