TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Uraloğlu: Varış noktasından önce otobüsten inen yolcular U-ETDS'ye bildirilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, varış noktasından önce otobüsten inen yolcuların, taşımacı firmalar tarafından Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi'ne (U-ETDS) bildirilmesiyle ilgili düzenleme yapıldığını belirterek, "Taşıma alanında güvenlik için gelen bu yenilik sayesinde, yolcuların elektronik ortamda anlık takibinin yapılması sağlanacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2023 14:09
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2023 14:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Uraloğlu: Varış noktasından önce otobüsten inen yolcular U-ETDS'ye bildirilecek

'K1 YETKİ BELGESİNDE YÜZDE 75'E VARAN İNDİRİM İMKANI SAĞLANACAK'

Yurt içi eşya taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren K1 belgeli vatandaşların faaliyetlerini bırakmaları veya taşıtlarını satmaları halinde, taşıtı satın alanlara da indirim imkanı getirildiğini kaydeden Uraloğlu, "K1 belgeli kamyoncu esnafımız, faaliyetini bırakır veya emekliliği haiz olursa, taşıtlarını sattıkları ve muvafakat verdikleri kişiler için; kalan belge süresi de göz önünde bulundurularak, K1 yetki belgesinde yüzde 75'e varan indirim imkanı sağlanacak. Bu düzenlemeyle beraber kamyoncu esnafımız daha kolay taşıtlarını satabilecek ve faaliyetlerini bıraktıkları anda iptal edecekleri K1 belgelerinden de bir gelir elde etme imkanı ortaya çıkacak" dedi.

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ HEDEFLENİYOR

Uraloğlu, yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde, varış noktasından önce otobüsten inen yolcuların, taşımacı firmalar tarafından U-ETDS'ye bildirilmesiyle ilgili de düzenleme yapıldığını işaret ederek, "Bu düzenlemeyle varış noktasından önce otobüsten inen yolcular anlık olarak U-ETDS'ye bildirilecek. Taşıma alanında güvenlik için gelen bu yenilik sayesinde, yolcuların elektronik ortamda anlık takibinin yapılması sağlanacak" dedi.

Uraloğlu ayrıca, tarifeli (biletli) veya tarifesiz (turizm) yolcu taşımalarına aracılık hizmeti veren ve bilet veya sözleşme düzenlemeye yetkili olan acentelere, mevzuata aykırı bilet veya sözleşme düzenlemeleri halinde uyarı müeyyidesi getirildiğini belirterek, yapılan bu düzenlemeyle vatandaşların bu yöndeki mağduriyetlerinin giderilmesini hedeflediklerini kaydetti.

"Bu düzenlemeyle; taşımacıların e-Devlet üzerinden yapacakları 32 bin 854 TL'ye kadar olan işlemlerde yüzde 5 indirim uygulanacak. Başvurularda kağıt ve belge aramadan tüm süreçleri e-Devlet üzerinden sonuçlandırıp, bürokrasiyi azaltıp, e-Devlet uygulamalarıyla işlem süreleri kısalacak. E-Devlet üzerinden yapılacak işlemlerde verilen son teşvik ile işlem sayısında büyük artış sağlanmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.