TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yardımcısı Varank: 30 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verilecek

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, "2023 yılında yüzde 35'e, 2028 yılında ise yüzde 45'e çıkarılması ve 2024 yılında kümülatif olarak 21 milyon kişiye, 2028 yılında ise kümülatif olarak 30 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verilmesi hedeflenmektedir" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2023 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2023 14:37
https://www.kadinveekonomi.com
Bakan Yardımcısı Varank: 30 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verilecek

2028 YILINDA 30 MİLYON KİŞİYE SIFIR ATIK EĞİTİM VERİLMESİ HEDEFLENMEKTEDİR

Varank, "Türkiye'nin 2053 yılına kadar iklim nötr hedefine ulaşabilmesi için hem sıfır atık yaklaşımınının yaygınlaştırılması hem de sürdürülebilir kalkınma hedefleri içerisinde döngüsel ekonomiye geçişin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede geri kazanım oranımızın 2023 yılında yüzde 35'e, 2028 yılında ise yüzde 45'e çıkarılması ve 2024 yılında kümülatif olarak 21 milyon kişiye, 2028 yılında ise kümülatif olarak 30 milyon kişiye sıfır atık eğitimi verilmesi hedeflenmektedir" dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMAYA KATKIDA BULUNMAYI AMAÇLAMAKTAYIZ

Varank, "Deniz ve kıyı çevresi üzerindeki bu olumsuz etkiler, uygun önlem ve politikaların benimsenmesiyle azaltılabilir. Bu minvalde, Barselona Sözleşmesi tüm taraf ülkelerinin, deniz ve kara kirliliğinin etkin yönetilmesini sağlamak üzere, atıkların kaynağında azaltılması ve önlenmesi, en iyi uygulamalar ve deneyimlerin paylaşılması için güçlü bir iş birliği yapması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Türkiye tarafından sunulan "Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemini ilerletmek için sıfır atık girişimlerinin teşvik edilmesiö başlıklı kararı BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. 105 ülke ile birlikte sunulan karar, Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi 2017'de başlattığı sıfır atık girişimleri aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlamaktayız" ifadelerini kullandı

.Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) çerçevesinde Akdeniz deniz çevresinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için kıyıdaş ülkeler arasında işbirliği çalışmaları gerçekleştiriliyor. Sözleşme kapsamında, iki yılda bir sözleşmeye taraf olan 21 ülke ile Avrupa Birliği temsilcileri, Bölgesel Faaliyet Merkezleri ve ilgili odak noktalarının katılım sağladığı Akdeniz Eylem Planı Odak Noktaları Toplantısı (MAP Focal Points Meeting) bugün başladı. Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Bakırköy'deki bir otelde 15 Eylül'e kadar devam edecek toplantının açılış konuşmasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve UNEP/MAP Koordinatörü Tatjana Hema yaptı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.