TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Beslenme çantası en az 770 TL'ye doluyor

Türkiye'de 11 bin 402 TL'lik asgari ücretle geçinmeye çalışan milyonlarca aile, okulların açılmasıyla, çocuklarının beslenme çantalarını nasıl dolduracaklarını düşünmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 08:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 08:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Beslenme çantası en az 770 TL'ye doluyor

SADECE SANDVİÇ, MEYVE VE SÜT...

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre; beslenme uzmanları, okul çağındaki çocukların her gün mutlaka okul öncesinde içinde süt ve yumurtanın olduğu bir kahvaltı yapması gerektiğine dikkat çekerken, okul için hazırlanacak en basit çantanın maliyeti ise 50 TL'yi aşıyor. Yapılan hesaplamalara göre içinde bir adet meyve basit bir sandviç ve sütün yer aldığı menülerde haftalık maliyet 192.42 TL'ye aylık maliyet de 770 TL'ye ulaşıyor.

ELMANIN TANESİ 8.2 LİRA

Tarihin en yüksek yaz ayı enflasyonlarına şahit olan Türkiye'de asgari ücret ve emekli maaşları açlık sınırlarının altında kalırken, çocukların ise okullarda yeterli ve dengeli beslenme ihtiyacı karşılanamıyor. Aylık 770 TL'yi bulan bir beslenme çantası için asgari ücretli maaşının yüzde 6.70'ini ayırmak zorunda. Beslenme çantasında olması gereken 1 adet muzun fiyatı 19.98 TL, bir adet elmanın fiyatı 8.23 TL olurken, beslenme çantasına konulacak 200 ml sütün fiyatı ise 9 TL'yi buldu. En basit sandviçin maliyetinin 16.75 TL olduğu günümüzde, öğrencilerin beslenme çantalarına konulabilecek bir simidin fiyatı da 10 TL oldu.

Yaz tatilinin sona ermesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci, 2023-2024 eğitim-öğretim yılına bugün başlıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.