TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bir devir kapandı! Almanlar otomotivde liderliği kaybetti

Bir zamanlar dünya lideri olan Alman otomotiv endüstrisi yerini Çin endüstrisine bırakıyor. Yılın ilk yarısında, Mercedes-Benz, BMW ve Volkswagen, satış ve kârlarını artırdıklarını duyurdu. Ancak buna rağmen satışlar pandemiden önceki seviyenin yaklaşık beşte birinde kalırken, dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin ise elektrikli araçlar konusundaki yükselişini sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2023 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2023 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Bir devir kapandı! Almanlar otomotivde liderliği kaybetti

DÜNYADAKİ ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN YARISI ÇİN’DEN

Dünyanın en büyük ve en önemli otomobil pazarı Çin’se elektrikli araçlar konusundaki yükselişini sürdürüyor. Ülkedeki elektrikli araç sayısı artarken bugün dünyadaki mevcut elektrikli araçların yaklaşık yarısı Çin yapımı. Çinli üreticilerin kendi ülkelerindeki tek büyük rakibi Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla. Yine de özellikle yüksek gelirli Çinliler bir süredir ağırlıklı olarak Çinli markaları tercih ediyor. Sektörün lideriyse BYD. BYD yılın ilk altı ayında Tesla’ya göre yüzde 29 daha fazla elektrikli araç sattı.

ALMAN MARKALARI LİDER STATÜ ÖZELLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Porsche ve Audi gibi lüks markaların da sahibi olan VW şirketinin yanı sıra Mercedes ve BMW de konumlarını kaybetmemek için büyük çaba sarf etmek zorunda. Otomotiv alanında faaliyet gösteren danışmanlık şirketi Berylls’in son araştırmasına göre, lüks araç sınıfında adeta bir ‘iktidar değişimi’ meydana geliyor. Çinliler, gelenekselleşmiş Alman üst sınıf araçlarından vazgeçiyor.

Eskiden lüks Alman araçlar, Çin’deki orta ve üst sınıf için ideal birer statü sembolüydü. Teknik açıdan geri kalmış ve kalitesiz olmakla suçlanan yerli markalarsa kötü bir itibara sahipti. Bugünse bu algı değişiyor.

Yılın ilk yarısı, Alman otomotiv üreticileri için iyi geçti, Mercedes-BenzBMW ve Volkswagen (VW), satış ve kârlarını artırdıklarını duyurdu. Yine de yılın tamamına yönelik tahminler, yatırımcı ve hissedarları hayal kırıklığına uğratıyor. Enflasyon ve faiz oranlarının arttığı ortamda, yeni araçlara ilgi de azalıyor.

Buna rağmen bir zamanlar dünya lideri olan Alman otomotiv endüstrisi yerini Çin endüstrisine bırakıyor. Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre satışların 2019’daki pandemiden önceki seviyenin yaklaşık beşte birinde olması dikkat çekiyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.