TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çalışan ile emekli eğitimcilerin arasındaki gelir uçurumu artıyor!

AK Parti'nin “memura zam müjdesi” olarak duyurduğu ancak vergi artışı ve ek vergi getiren yeni torba yasayla emekliyle çalışan arasındaki gelir uçurumu arttı.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 09:55
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Çalışan ile emekli eğitimcilerin arasındaki gelir uçurumu artıyor!

'ÇOCUK OKUTAMAYACAKLAR'

Çalışan memurların aldıkları ücretlerle kendilerine ev, yazlık, araba alamadığına dikkat çeken Özbay, “Zaten emeğiyle bir şey alamamış bu insanlar. Şimdi bir de emekli olurda yarı yarıya maaşı düşerse nasıl yaşamını sürdürecek. Kirasını ödeyemeyecek. Üniversitede çocuğu varsa okutamayacak. Çalışan memurunu bile ek iş yapmaya mahkûm eden bu anlayış, emeklilik sürecinde insanları 2 kat daha fazla çalışmaya mahkûm edip emekli olamaz duruma getirdi” diye konuştu. Emekliyle çalışan arasındaki fark bu kadar açıldıktan sonra yorulmuş olan ve emekliliği düşünen birçok insanın emeklilikten vazgeçtiğinin altını çizen Özbay, “Bu durum atama bekleyen öğretmenlerin de atanamaması durumunu yaratacak. İnsanlar emekli olmadığı sürece sisteme yeni öğretmen dahil edilmeyecek” ifadelerini kullandı. Özbay, “Şu anda 600 bin atamayı bekleyen öğretmen var. Artık eğitim fakültesi dışında birçok fakülteye de pedogojik formasyon adı altında öğretmenlik hakkı vereceklerini de duyurdular. Bir umut tacirliği daha yaptılar. Mezun olan öğretmen adaylarını düşündüğümüzde 1 milyona yaklaşacak bir sayıdan bahsediyoruz” dedi.

Ekonomik nedenlerle öğretmenlerin emekli olamayacağına dikkat çeken Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Kamu emekçisini sosyal yardımla desteklenebilir hale getirdiler. Bu verilen seyyanen zam, hem ilerideki maaşlara hem de emekliliğe yansımayacak. Devlet, memurlarını açlık ve sefalete mahkûm etmiş durumda” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.