TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çiftçi enflasyonun altında ezildiğini belirtti: Eskiden koyun parasıyla bir evin ihtiyacı giderilirdi

CHP'li Fethi Gürer, küçükbaş hayvan satıcılarının sorunlarını gündeme getirmek için Niğde'de çiftlikleri gezdi. Enflasyonun altında ezildiğini belirten çiftçiler, 'Hayvanları satıp okul kıyafeti alacağız. Ekonomimiz geçtiğimiz yıllardaki gibi değil, eskiden bir koyun parasıyla bir evin ihtiyacı giderdi' şeklinde konuşarak yakındı.

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2023 14:03
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 14:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Çiftçi enflasyonun altında ezildiğini belirtti: Eskiden koyun parasıyla bir evin ihtiyacı giderilirdi

ESKİDEN BİR KOYUN PARASIYLA...

Başka bir yetiştiricisi ise önceleri, bir koyun ya da keçi satıldığında, parasıyla bir evin ihtiyacının büyük kısmının giderildiğine anımsatarak, “Koyun parasıyla evin tüm ihtiyaçları, şeker, çay, yağ, un gideriliyordu, şimdi mümkün değil” diye konuştu.

'HAYVANLARI SATIP OKUL KIYAFETİ ALACAĞIZ'

Başka bir üretici ise arpa, saman ve toklu yemi fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “Kendi emeğimiz haricinde bir koyunun bakım ve besleme masrafı anormal arttı. Bir besili koyunu Burada 4- 4,5 bin liraya satıyoruz. Hayvan parası, hayvanları buraya getirirken harcadığımız mazot parasını kurtarmıyor. Bir kazancımız olmuyor, yakında okullar açılacak. Koyunları satıp çocukların okul kıyafetlerini alacağız” şeklinde konuştu.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’de Küçükbaş hayvan yetiştiricilerini ziyaret etti. Gürer’e yaşadıkları sorunları anlatan çiftçiler, önce mazot parasından yakındı daha sonrada yetiştirdikleri hayvanları satarak çocuklarının eğitim ihtiyacını ancak karşılandığını kaydetti

4 bin TL ila 4 bin 500 TL arasındaki fiyatlarla koyun sattıklarını belirten bir küçükbaş hayvan yetiştiricisi, “Yem fiyatlarındaki artış nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Mazotun litresi 40 bin lirayı buldu, bir koyun satsam, aldığım parayla ancak bir depo doldurabiliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.