TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarih verdi: Yeni bir eylem planı geliyor...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ekonomiye ilişkin önemli değerlendirmeler yaptığı açıklamasında Eylül ayından sonra kısa vadeli yeni bir eylem planı ortaya koyacaklarını belirtti. Yılmaz açıklamasında enflasyonla mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek “Hedefimiz istikrarlı bir kalkınma modelidir. Gümrük süreçlerinin iyileştirilmesi önemli. Girişimcilik ekosistemini de destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2023 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2023 15:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarih verdi: Yeni bir eylem planı geliyor...

'EYLÜL AYI SONUNA KADAR YENİ EYLEM PLANI ORTAYA KOYACAĞIZ'

Yasal düzenleme, idari düzenlemeler, teknik çalışmalar adı altında toparlayacağız. Bugünkü toplantıdan sonra eylül ayı sonuna kadar Sanayi Bakanlığı’mız koordinasyonunda teknik komitelerimizi çalıştırarak yeni bir eylem planı ortaya koyacağız. 

Eylül ayı sonu itibarıyla kısa vadeli eylem planımız ve orta vadeli eylem planımız ortaya çıkmış olacak.  

3 ay sonra bir toplantı yapıp eylem planımızı yine gözden geçirmeyi planlıyoruz.

İŞTE TOPLANTIDA ELE ALINAN BAŞLIKLAR!

Tarımsal üretimimize zarar vermeyecek, planlı bir şekilde sanayi alanlarımızın genişletilmesi gerektiği hususunda anlayış birliği olduğunu ifade edebilirim. 

Eximbank’ın reeskont kredilerine desteğin artırılması son dönemde 5 katına kadar çıkarıldı, ilave tedbirlerle daha da geliştirilmesi hususları, dış pazarlarda daha etkili pazarlama, uzak ülkeler stratejisi olmak üzere bunlar gündem oldu.

Ar-Ge teşviklerinin geliştirilmesi ele aldığımız konular arasında, katma değeri yüksek ekonomiyi böyle inşa edebiliriz. Yüksek üretim Ar-Ge olmadan sağlanamaz. Sanayi Bakanlığı’mızın, Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın aynı bakış açısında olduğunu söyleyebilirim. 

Çalışma mevzuatında düzenlemeler ifade edilen hususlar. Çalışma Bakanlığı kısa vadede, orta vadede birtakım hususları ele alması söz konusu.

Sermaye piyasalarının daha aktif hale getirilmesi konuşuldu. 

Risk yönetiminin geliştirilmesi tartışıldı. Her türlü afete, sadece depreme değil, her türlü hazırlık konusunu, ticari anlamında, sanayi anlamında da ne kadar önemli olduğunu konuştuk. Afete hazırlık çalışmalarının hızlandırılması konusu burada dile getirilen önemli başlıklardan biri oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlıkları var.

ENFLASYON VE BÜYÜME MESAJI

Enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğiz ülkemizin resesyona girmeden büyümesini istikrarlı bir zeminde sürdürmesini hedefliyoruz. Temel çerçevemiz sürdürülebilir bir kalkınma süreci, büyümenin kapsayıcı olması temel prensibimiz.  

Yatırımı, üretimi, ihracatı odağına alan politikalarımızın çerçevesinde refah artışından tüm kesimlerin adil faydalanmasını amaçlıyoruz. İş ortamını, yatırım ortamını iyileştirmemiz, tüm Türkiye’de yeni imkanlar oluşturmamız önem taşıyor. Sanayimizi Anadolu’ya yayılması herkesin mutabık olduğu bir çerçeve."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.