TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

DASK, zorunlu deprem sigortası teminatını ikiye katlayacak!

Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremin ardından Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) hasar tazminat ödemelerine hemen başlamıştı. Depremin ardından 11 ilde 519 bine yakın hasar dosyası açılırken, 30 Nisan itibarıyla tüm ödemeler tamamlandı. Bugüne kadar ise 23.5 milyar TL hasar ödemesi yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 09:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
DASK, zorunlu deprem sigortası teminatını ikiye katlayacak!

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI İÇİN ÇALIŞMA

Ekonomi Gazetesi’nden Selçuk Altun’un haberine göre DASK, her yıl yapı maliyetlerinde yaşanan artışı göz önünde bulundurarak bir azami teminat belirliyor. Bu nedenle DASK teminat limitlerinde her yıl güncellemeler yapılıyor. En son 2022 yılı Kasım ayında yapılan değişiklikle birlikte zorunlu deprem sigortasında metrekare birim maliyeti 1.508 liradan, 3.016 liraya çıkmış, azami teminat tutarı da 2023 yılı için 640 bin lira olarak belirlenmişti. Ancak, enflasyonist ortam ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle henüz 6 ay geçmesine karşın bu rakam da bugün itibariyle düşük kaldı. Bu kapsamda devreye giren DASK’ın teknik işleticisi Türk Reasürans, 3.016 lira olan rakamı 6.000 bin liraya çıkarmak için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile birlikte çalışmalara başladı.

FARKI HAZİNE ÜSTLENECEK

Konu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na da aktarıldı. Bu kapsamda, teminat tutarındaki yüzde 100 artışla birlikte poliçe primleri de benzer oranda artacak. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 1 sene boyunca aradaki farkı devletin üstleneceği bir planlama yapılıyor. Planlamayla ilgili çalışmaların kısa bir süre içerisinde netleşmesi bekleniyor.

640 bin liradan 1.2 milyon liraya yükseliyor! DASK, zorunlu deprem  sigortası teminatını ikiye katlayacak: Hazine Bakanlığı ile ortak çalışma -  Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

TEMİNATLAR 2 KATINA ÇIKACAK

Eğer düzenleme bu şekilde yapılırsa, DASK’ın vereceği en yüksek teminat da 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkacak ve hemen hemen bugün itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 metrekare bir ev için belirlemiş olduğu inşaat maliyetlerine gelmiş olacak.

Bu kapsamda DASK’ın vereceği en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkarılması için çalışmalar başladı.

Teminat tutarıyla birlikte primler de artacak. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 1 sene boyunca aradaki farkı devletin üstleneceği bir planlama yapılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.