TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Deprem ve pandemiden sonra karavan satışlarında patlama yaşandı

Pandemi döneminde şehir hayatından uzaklaşarak doğa ile iç içe ve sade bir yaşam arayışında olanlar tarafından sıkça tercih edilen Tiny House ve karavanlar Türkiye’de yaşanan son depremlerin ardından vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 08:54
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 08:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Deprem ve pandemiden sonra karavan satışlarında patlama yaşandı

‘İKAMET AMAÇLI OLMAYAN TARLALARA KONUŞLANDIRIYORLAR’

Burada karavan otoparkı işletmecilerinin fahiş fiyatları karşısında bunalan bazı karavan sahiplerinin ucuz tarla satın alarak ‘kendime ait parsel’ düşüncesi ile karavanını tarla üzerinde konuşlandırdığı gözlemlenmektedir. Bu da tarlalar, ikamet amaçlı olmadığından dolayı elbette ki kamu otoritesini rahatsız etmektedir.

Karavan sahipleri kooperatifleşsinler, belediyelerden, Milli Emlak’tan kendilerine uygun park yeri tahsis edilmesini talep etsinler, makul fiyatta elde edecekleri bu alanları bütçeleri zorlanmayacak şekilde karavan sahipleri kendi üyelerine veya üyesi olmayan karavan sahiplerine kiralayabilirler. Aksi halde serbest piyasa şartlarında artan talep ile birlikte fiyatların da yükseltileceği kaçınılmaz bir gerçektir.”

Tiny House çok fazla talebin olduğunu belirten Yako Groups Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ölmez, ise şu bilgileri verdi: "Tiny House’a talep pandemi sonrası özellikle büyük artış göstermişti. 2019 yılından sonra 2020 yılı pandemiye geçtiğimizde satışlarımızda yüzde 900’e varan bir artış oldu. Geçen seneden bu seneye ise depremin etkisiyle yüzde 56 oranında bir artış yaşandı.

SİT ALANLARINA KONUMLANDIRILAMIYOR’

İkinci olarak konumlandırılacak arazinin tipi önemli imarlı, imarsız arazilere konumlandırılabiliyor. Ancak sit alanlarına konumlandırılamıyor.

Üçüncüsü doğru üretici seçilmelidir. Bu da ne demek? Üreticinin kurumsallığı daha önceki referansları, kontrol edilmeli ve üreticinin üretim tesisi mutlaka gezilmelidir.

‘İKLİM KOŞULUNA GÖRE İNŞA EDİYORUZ’

Dördüncüsü ise konumlandıracağı yerin iklim koşullarına yönelik olarak üretilmesi gerekiyor. Biz Tiny House müşterilerimize konumlandıracağı arazinin 5 yıllık nem, yağış ve ısı parametrelerini kontrol ediyoruz ve ona uygun yapı malzemesi kullanarak inşa ediyoruz.

Depremden sonra karavanlarda talep patlaması yaşandı! Fiyatları adeta  servet değerine ulaştı!

‘TINY HOUSE YÖNETMELİĞİ GEREKİYOR’

Tiny House yönetmeliğinin acilen Türkiye’de oluşturulması gerekiyor. Bu olmadığından kaynaklı her belediye kendine göre bir çözüm yöntemi yaratıyor ve bulmaya çalışıyor. Dolayısıyla Sapanca Belediyesi Tiny House’ları desteklerken Ege’deki bir belediye savaş açıyor. Bu da emsal doğuruyor. ‘Orada varken neden ben koyamıyorum?’ şeklinde bir karışıklık yaratıyor.

‘TINY HOUSE’LARDA YASAL ENGEL BULUNMUYOR’

Mahkemelerde de birçok emsal karar var. Tiny House’ların bir yapı değil karavan hürriyetinde olması, karavanların da arazilere konulmasında bir yasal engel bulunmuyor.

‘YER İLE BAĞLANTISI KESİLMELİ’

Siz Tiny House ve karavanı yere bağlarsanız o zaman kanundaki yapının tanımından kaynaklı belediyeler Tiny House’ları yapı kabul ediyor. Siz arsaya koyacaksanız yer ile bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Harici su tankı ve harici foseptik ile bunu çözmeleri gerekiyor.”

‘BELEDİYELERDEN ARSA TAHSİSİ İSTENMELİ’

Kooperatif olarak birleşip, belediyelerden arsa tahsisi isteyerek böylece karavan sahibi üyelerine makul fiyatlarda ve şartlarda hizmet sunmalıdırlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.