TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Depremzede çiftçilerin devlet desteği ile ektikleri yem bitkisi hasadı başladı

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, depremzede çiftçilerin hem hayvanlarının ihtiyacını karşılamak hem de bir sezonda iki ürün elde edebilmek için devlet desteği ile ektikleri yem bitkisi hasadı başladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2023 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2023 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Depremzede çiftçilerin devlet desteği ile ektikleri yem bitkisi hasadı başladı

İkinci ürün olarak silajlık mısır ekimine de başlayacaklarını vurgulayan Biçici, “Yem bezelyesi ve fiği saman haline getirip hayvanlarımızın yem ihtiyacını karşılıyoruz. İkinci ürün ekimine de hemen başlayacağız. İkinci üründe de silajlık mısır tercih ediyoruz. Silajlık mısırla da hayvanlarımızın yem maliyetlerini düşürüyoruz. Devletimize ve bakanlığımıza bizlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Depremin vurduğu ilçemizde üretimi aksatmadan devam ettirmenin gayretindeyiz” şeklinde konuştu.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil ise, bakanlığın hayata geçirdiği proje ile yem bitkisi ekiliş alanlarını arttırmak amacıyla hibe destekli tohum dağıtımları gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Yem bitkisi ekim alanlarının her geçen yıl artış gösterdiğine işaret eden Çitil, “Çiftçimizi ve hayvancılık sektörünü desteklemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çiftçimiz ve besicilerimiz için projeler ürettikçe gücümüze güç katıyoruz. Ovamızın topraklarını en iyi şekilde değerlendirerek hayvancılık sektörünün de kaba yem ihtiyacının karşılanmasını sağlıyoruz. Bundan sonraki süreçte de değerli üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlçeye bağlı Ağlıca Mahallesi’nde hem çiftçilik hem de besicilik yapan Levent Biçici, yem bitkisinin 2 yönden avantaj sağladığını söyledi.

Yem bezelyesi ve fiğ ektikleri tarladan ikinci ürün elde etme şanslarının olduğunu belirten Biçici, “Elbistan’da ikinci ürün almak için yem bezelyesinden daha avantajlı bir bitki olmadığını görüyoruz. Devletimizin desteği ile bu ürünü hemen her yıl ekiyoruz. Tohumunu devletimiz hibe olarak verdi. Bunu hayvanlarımız için ekiyoruz. İkinci ürün alabilmek için de bunu ekiyoruz. 50 dekarlık alanda ekim yaptık. İkinci ürün olarak da silajlık mısır ekeceğiz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.