TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eğitimde kayıt ücreti krizi: Veliler proje okullarına 12 bin lira ödüyor

Millî Eğitim Bakanlığı'nın kendi belirlediği bölgelerdeki bazı okullar proje okulu adı ile anılmakta. Veliler ise bu okulu kazanan öğrenciden 12 bin lira kayıt parası istenmesine isyan ediyor. Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise konuya ilişkin tüm devlet okullarından fahiş kayıt paraları istendiğine değinerek 'yük velilerde' vurgusu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2023 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2023 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Eğitimde kayıt ücreti krizi: Veliler proje okullarına 12 bin lira ödüyor

VELİ DEVLET OKULUNA KAYIT YAPTIRIRKEN FAHİŞ ÜCRET ÖDÜYOR

Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın aktardığına göre, sınavla proje okulu kazanan bir öğrencinin velisinden 12 bin TL kayıt parası istendi. Veli, devlet okuluna kayıt yaptırırken asgari ücretten fazla para istenmesine isyan etti.

SADECE PROJE OKULLLARI...

Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay, sadece proje okullarından değil diğer devlet okullarından da kayıt için fahiş ücretler istendiğinin altını çizerek, “2002 öncesi eğitim yatırımları için bütçeden yüzde 17.1 pay ayrılırken 2023’te bu oran yüzde 9.1’e düştü. Bütçesinin yüzde 80’inden fazlası personel giderlerine ayrılan MEB’in, devlet okullarını kendi hallerine bırakmış hali devam ediyor” diye konuştu.

Eğitimin bir ayrıcalık haline gelerek satın alınır bir hizmete dönüştüğünü vurgulayan Özbay, “AKP iktidarında özel okulların oranı yüzde 1’den yüzde 20’ye yükseldi. Devlet okullarında bile velilerden para istenir hale geldi” ifadelerini kullandı.

Öğretmen ve yöneticilerinin 'keyfi' ve 'hukuksuz' atandığı gerekçesiyle eğitimcilerin tepkisini çeken proje okullar, şimdi de fahiş kayıt ücretiyle gündemde.

Sınavla proje okulu kazanan bir öğrencinin velisinden 12 bin lira istendiği belirtilirken, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, tüm devlet okullarından fahiş kayıt paraları istendiğini kaydederek, 'yük velilerde' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.