TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ekonomi turizmi de vurdu: Otellerde işten çıkarmalar başladı

Enflasyon nedeniyle artan fiyatlardan yerli turistler kadar yabancı turistler de etkilenince Türkiye’de tatil beldelerindeki otellerin doluluk oranı düştü. Lüks otel fiyatlarının yüzde 40’a kadar arttığı Bodrum gibi yerlerde personel çıkışları başladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2023 13:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Ekonomi turizmi de vurdu: Otellerde işten çıkarmalar başladı

‘DOLULUK ORANLARI İÇ AÇICI DEĞİL’

Ekonomim'den Fikri Cinokur'un haberine göre, birçok otelin personel azaltmaya gittiği şeklinde duyumların arttığını belirten Yiğit, Avrupa’daki gibi "kiralık tatil evleri" (Airbnb) uygulamasının kayıt dışı ekonomi oluşturduğuna dikkati çekti. Yiğit, şunları söyledi:

Temmuz’da bölgemizde otellerin dolulukları iç açıcı değil. Otelcinin bir yandan yatırımlar var, bir taraftan da personel, yiyecek-içecek ve enerji maliyetleri artıyor. Kiralık tatil evleri, villa turizmi gibi nedenlerle kayıt dışı ekonomi oluştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Airbnb gibi uygulamaları çok sıkı takip etmeli. Oteller bunlardan etkileniyor. Personel çıkarmalar erken başladı. Ağustos’ta doluluklar yüzde 70’in altında yüzde 50’lerde. Eylül ayını daha konuşmuyoruz bile… Almanlar fiyatlar nedeniyle gelmedi. Ruslar da savaş yüzünden gelemedi.”

‘YANLIŞ FİYAT POLİTİKASI SEBEP OLDU’

Bodrum bölgesinde üst segment otellerin beklentilerin altında kaldığına dikkati çeken Saatçioğlu, “En başta yanlış fiyat politikaları üst segment turistleri Bodrum’a gelmektense yurtdışını tercih etmelerine sebep oldu. Bodrum bölgesinde sınırlı sayıda personel çıkarma haberleri geldi. Hali hazırda otellerde düşük doluluk da olsa misafirler bulunuyor ve üst segment hotellerinden beklentileri var. Turizm sektöründe işten çıkarmalar çok sınırlı ve son seçenek olmalı” dedi.

‘ANTALYA, SIKINTILI SEZONA DİRENİYOR’

Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya da sezona sektörün çok iyi beklentilerle başladığını, ancak gelişen süreçte fiyatların yüksek kaldığını vurguladı. Fiyatlar nedeniyle Avrupalı turistin geç geldiğini, Rusların da savaş nedeniyle bu yıl da beklenen düzeyde gelemediğini anlatan Sarıkaya, konaklama gecelerinin de kısaldığına dikkati çekti.

Sarıkaya, “Konaklama geceleri kısa da olsa Antalya sıkıntılı sezonda direniyor. Antalya zaten istihdamı zor toparlamıştı. Yeni personel işlerine oturdu. Oteller personel çıkarmamak için direniyor. Ağustos ayını bekliyoruz. Bu saatten sonra fiyatlar da düşmez. Turist otelini uçağını zaten ayarladı. Havaların aşırı sıcak gitmesi de maliyetleri daha da katlıyor. Klimalar 24 saat çalışıyor. Sabretmeliyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da otellerin büyük bölümünün doluluk oranlarının yüksek sezon olmasına rağmen yüzde 55-60 civarlarında olduğu söyleyen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Bodrum Temsilcisi Yiğit Girgin, otellerdeki dolulukların istenilen ölçüde olmaması nedeniyle personel çıkışlarının başladığını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.