Hava Durumu

Esnafa 'cansuyu' kredisi şartları netleşmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı esnaf ve zanaatkarlara 100 milyar, 60 ay vade ve yüzde 7.5 faiz oranlı kredinin ayrıntıları belli oldu. Hangi esnaf hangi krediye başvurabilir? Ne kadar kredi alabilir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 12.10.2022 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.10.2022 12:09
https://www.kadinveekonomi.com
Esnafa 'cansuyu' kredisi şartları netleşmeye başladı

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Esnaf Destek Kredi Paketi'nin ayrıntıları belli oldu.

İŞYERİ EDİNME VEYA İŞYERİ YENİLEME KREDİSİ

İşyeri edinme ya da işyeri yenileme kredisi almak isteyenler, 1.5 milyon TL’ye kadar, 10 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli kredi kullanabilecek.

SIFIR TAŞIT KREDİSİ

Sıfır taşıt almak isteyenlere de yine 1.5 milyon TL’ye kadar, 7 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizle kredi verilecek.

Kaybolmaya yüz tutmuş, geleneksel meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa, 50 bin TL’den 500 bin TL’ye kadar, sıfır faizle 5 yıl vadeli kredi kullandırılacak.

USTA GİRİŞİMCİ KREDİSİ

Usta girişimci kredisi, herhangi bir meslek kolunda ustalık belgesi olup da kendi adına iş yeri açacaklara; 500 bin TL’ye kadar, 5 yıl vadeli ve sıfır faizle kullandırılacak.

KOSGEB MEZUNU KREDİSİ

KOSGEB girişimcilik eğitimini tamamlayan yaşı 35’i geçmemiş olanlara 300 bin TL’ye kadar, sıfır faizli, 5 yıl vadeli genç girişimci kredisi verilecek. Diğer tüm işletme kredileri ise 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 7.5 faizli ve üst limiti 500 bin lira olarak kullandırılacak.

ESNAF KREDİSİ İÇİN BAŞVURU ŞARTI NE?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken şu ifadeleri kullandı: "Sayın Cumhurbaşkanı Kabine toplantısı sonrası açıkladı. 29 Eylül’de de genel kurulda sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda bilgilendirme yapmıştı. Kimler faydalanacak? Esnaf ve zanaatkarlar. 100 milyar liralık bir paket, sadece esnaf ve zanaatkar 100 milyar liralık kredinin yanı sıra 350 bin lira kredi limiti 500 bin liraya, 1 milyon lira olan iş yeri ve taşıt alacak esnaf için 1.5 milyon liraya çıkarılıyor. Önemli bir miktar buna herkes bağlı bulunduğu ilde esnaf kooperatifi ve Halkbank aracılığı ile temin edilecek. Hep can suyu kredisi diyorduk bu nefes kredisi oldu.

Esnaf sıkışmıştı, nihai tüketicilere yansıyacak. İmal edeceği ürünlerin parasını peşin verip alabileceği bir kredi miktarı oldu. Vatandaşların muzdarip olduğu yüksek fiyat artışlarından esnafın korunması için bir zaman dilimi olacak.

Daha önce borcu olup da ödeyemeyenler için de bir kolaylık getirildi. 36 ay vadeli yüzde 4 faizli. Öbürü yüzde 7.5’tu bu yüzde 4’lük bir faiz. Yani insanlar ödeyemedikleri borçlardan kurtulmak için de yararlanma imkanı sağlandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.