TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ev hanımlarına prim desteğinde detaylar belli olmaya başladı:

Bakan Işıkhan, "Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi yönünde bir sistem kuruyoruz." dedi. Bakanın açıklamasının ardından düzenlemeye dair detaylar da netleşmeye başladı. SGK Uzmanı Murat Bal, prim desteğinde kadınların ilk sigortalılık tarihinin önemli olduğuna vurgu yaparak "Prim ve yaş buna göre hesaplanacak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Ev hanımlarına prim desteğinde detaylar belli olmaya başladı:

Bal, "Kadınlar için 58 yaşını hangi tarihte doldurduğuna göre 7200 primini hangi tarihte doldurduğuna göre yaş skalamız var." diye konuştu. Ev hanımlarının emekliliği seçimden önce gündeme gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan destek sözü vermişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kadınların beklediği müjdeyi duyurdu. Ev hanımlarına prim desteği için çalışmalar başladı. Bal, "Şu an itibariyle 6 bin 400 lira olan isteğe bağlı primin bir bölü üçünü devlet ödeyecek. 4 bin 267 liralık kısmını da kadınlar ödeyerek bu günlere sahip olmuş olacak" ifadesini kullandı.

Sosyal güvencesi olmayan kadınlar için emeklilik gündeme getirildi. Ev hanımları için sigorta sisteminin devreye alınması konuşulurken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan ev hanımlarını sevindirecek haber geldi. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta sistemiyle sosyal güvenceye kavuşturulacak. Bal şunları kaydetti: "Orta Vadeli Programda sayın Bakan Vedat Işıkhan'ın söylediği 'Bu konuyu çözüme kavuşturacağız. Kadınlarımıza yönelik olarak isteğe bağlı Bağkurluluk sistemini oturtacağız' dedi"

Ev hanımlarına verilecek prim desteğinin detayları netleşmeye başladı. İsteğe bağlı primin yüzde 30'u devlet tarafından karşılanacak. Kadınlar için ilk sigorta girişi de emeklilikte oldukça önemli toplamda 7200 gün prim ödenecek. Bal detaylara dair, "Biliyorsunuz 1999-2008 arasında farklı bir rejim var. 2008'den sonra emeklilikle ilgili farklı bir sistemimiz var. İşte EYT dediğimiz kanun çıktı bildiğiniz gibi. Dolasıyla ne zaman işe girdiğinin hesabını yapmak zorunda" diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları hızlandırdı. Prim gün sayısı, yaş ve prim desteği konuları tek tek ele alınacak. Çalışmalar tamamlandığında ev hanımları için emeklilikte düzenlemenin son hali de netleşmiş olacak.

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, "Sosyal güvenlik sistemi baştan aşağı ele alınmalı. Soruna göre çözüm üretmek aslında yeni sorunlar da yaratıyor. Temel nedene inip köklü bir reforma ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Ama tüm bu sorunların arkasındaki bir başka noktaya bakacak olursak da şunu görüyoruz, nüfusumuz 85 -90 milyon civarında. Türkiye'de iş gücü piyasası 30-35 milyon kişiyi kapsıyor. Bunun da 3-3.5 milyonu genelde işsiz. 30 milyon kişi çalışıyor. Genç nüfusumuz da var. Türkiye'de 60-65 milyon kişi çalışacak durumdayken yarısı, yarısından azı iş gücü piyasasına geliyor. Bunun büyük bölümü de ev kadınlarından oluşuyor. Burada aslında kadınların iş gücüne katılımının desteklenmesi işin bir boyutuyken, neden iş gücü piyasasında bu kadar düşük talep var? Sosyal güvenlik sistemini çalışmadan da destekliyoruz, hepsi birbiriyle bağlantılı noktaya gidiyoruz. Olabildiğince kadınların iş gücünü destekleyen bir tabloya ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.