TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fiyat farkı 100'den fazla ilaçta katlanarak arttı

Aralarında kanser, epilepsi, göz ve tansiyon ilaçlarının da bulunduğu 100'den fazla ilaçta ödenen fiyat farkı katlanarak arttı

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2023 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2023 15:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Fiyat farkı 100'den fazla ilaçta katlanarak arttı

MUADİLİ OLMAYAN İLAÇLARDA FİYAT FARKI ARTTI

NTV’den Öykü Tüccar’ın haberine göre, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney, "SGK, geri ödeme listesi olan ilaçlar için firmalardan bir indirim talep ediyor, firmalar da vermeyi taahhüt ediyorlar ve mevzuat gereği zorunlu bir uygulama oluyor. Yaklaşık 100 ilaçta kurum iskontosunu ilaç firmaları uygulamaktan imtina ediyorlar" diye konuştu.

Arman Üney, "Kronik bağırsak ilacı, örnek vermek gerekirse bir kutusundan 500 lira fiyat farkı çıkıyor. 3 ayda 6 kutu kullansa hastanın 3 bin lira ödemesi gerekiyor. Bu ilaçların eş değerleri yok yani yerine hasta başka bir ilacı alarak fark ödemeden alamıyor" bilgisini verdi.

‘HASTALAR İLAÇLARINI ALMADAN GİDİYOR’

Eczacılar da hastaların ilaç alırken sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Erdoğan Şatır, "Normal tansiyon ilacında 300-400 lira fiyat farkı çıkmaya başladı. Kutu adetlerini indiriyorlar 'bir kutu alalım önümüzdeki ay bakalım' diyorlar. Ciddi sıkıntılar yaşanıyor, hiç alamayanlar da var" ifadelerini kullandı.

Rana Çoruh da, "En düşük fiyat 100 liradan başlıyor. Bir hastanın reçetesindeki fark giderek artıyor. Hastalar ilaçlarını almadan gidebiliyor" diye konuştu.

İlaçlarını almak için eczanelere giden bazı hastalar, bir süredir normalden yüksek fiyat farkıyla karşılaşıyor. Bazı ilaç firmalarının mevzuatta yer alan kamu kurum iskontosunu uygulamayı bırakması sonucu 100'den fazla ilaçta ödenen fiyat farkı katlanarak arttı.

İlaçlar arasında kanserepilepsi, göz ve tansiyon ilaçları da var. Üstelik hastaların alabileceği muadil, yani eş değer bir ilaç da yok.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.