TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
Uygulamalarımız appstore googleplay
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Girişimci kadınlara sıfır faizli 3 milyon tl kredi

TÜRKONFED, Türkiye İş Bankası iş birliği ve UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nin teknik desteğiyle hayata geçirilen “Girişimde Kadın Gücü” projesi kapsamında girişimci kadınlara toplam 3 milyon TL tutarında kredi desteği verilecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 13:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.kadinveekonomi.com
Girişimci kadınlara sıfır faizli 3 milyon tl kredi

İzlem Erdem: “Girişimci kadınların emekleri, azimleri ve cesaretleriyle kendi başarı hikayelerini yaratmalarına destek oluyoruz”

Girişimci kadınlara yönelik sunulan her desteğin, alınan her inisiyatifin çok değerli olduğunu söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem, “Refah ve gelişmişlik düzeyinde iyileşme ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma ancak kadınların da iş hayatının parçası olduğu bir dünyayla mümkün olabilir. Bu kapsamda Girişimde Kadın Gücü Projesi’nde yer alan kadınlar arasından seçilecek girişimci kadınları hem teminatsız hem de sıfır faizli bir krediyle finansal açıdan destekleyerek onların işleriyle ilgili hayallerine bir adım daha yaklaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Geleceğe Güç Katan Girişimci Kadınlar çatısı altında 5 yılda 15.000 girişimci kadına finansal okuryazarlık eğitiminin verilmesini hedefliyoruz” dedi.

Reyhan Baylan: “Kadınların iş hayatında olması cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçiyor”

Applied Value Group Türkiye CEO’su Reyhan Baylan ise “Grup olarak kadın istihdamı ve girişimci kadınların desteklenmesi önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Çünkü kadınların iş yaşamında aktif olarak yer alması yaratılan katma değeri artırırken toplumsal alandaki cinsiyet eşitsizliklerinin de önüne geçiyor. Biz de proje kapsamında garantörlüğümüzün yanı sıra girişimcilere düzenli mentorluk ve gönüllü eğitim desteği de vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Eğitimlerde iki bin kadına ulaşıldı

Girişimde Kadın Gücü Projesi, Türkiye’nin farklı bölgelerinde sektör ve ölçek fark etmeksizin çalışan girişimci kadınlara destek olmak amacıyla hayata geçirildi. Proje kapsamında hazırlanan araştırma raporu ile girişimci kadınların mevcut durumları, hangi alanlarda ne tür ihtiyaçlarının olduğu tespit edildi. Ardından bu ihtiyaçlara yönelik eğitim modülleri geliştirildi. Bu modüller, “Girişimde Kadın Gücü Eğitim Portalı” aracılığı ile çevrim içi olarak erişime açıldı. 2022 yılında gerçekleştirilen bir adet kadın buluşması, dört adet yüz yüze ve sekiz adet de çevrim içi eğitim ile yaklaşık iki bin kadına ulaşıldı. Eğitimlerde başarılı olan 50 kadın girişimciye 2023 yılında 6-9 ay boyunca mentorluk desteği sunulacak.

Süleyman Sönmez: “Maddi-manevi kaynaklar ortak amaç için kullanılmalı”

Girişimcilik kültürünün, ekonominin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “Bu kültürün inşası için bir yandan ülkemizde yüzde 14 seviyesinde olan girişimci kadın sayısının artması diğer yandan da kamu, özel sektör, STK ve üniversiteler gibi farklı alanlardan paydaşların bir araya gelerek, maddi-manevi kaynaklarını bu ortak amaç için kullanması gerekiyor. Girişimde Kadın Gücü, sadece sağladığı destekler değil paydaş çeşitliliği yönüyle de örnek teşkil ediyor” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.